PAYLAŞ

Yatak odası, herkes için kutsal, ayrıcalıklı, dış dünya ile irtibatı kestiği yerdir. Hayatınızın üçte birini geçirdiğiniz yatak odasının sizi gün içinde yaşadığınız stresten uzaklatırması gerekir.

İşte yatak odanızın atmosferini değiştirmek için bazı ipuçları;

1. Odanızı temizleyin

Odanızın temiz ve düzgün olması şarttır. Yatak odanızda tüm kıyafetlerinizi kaldırın. Okuduğunuz kitaplar için bir kitaplık yapın. Kullandığınız tüm eşyaları yerlerine yerliştirin ve etrafta fazla eşya olmasın.

2. Odanızı hafta bir taze çicekler koyun

Ofiste bir arkadaşınız çicek getirdiğinde kendinizi daha iyi hissetmiyor misiniz? Aynı rahatlamayı yatak odanızda da hissedebilirsiniz. Böylece çicek kokuları arasında daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

3. Oda esansları kullanın

Aromaterapide kullanılan bazı kokuların stres azalttığı biliniyor. Siz de yatak odanıza bu kokulardan koyabilirsiniz. Bunun için bir kaç yol izleyebilirsiniz. Ampulun üzerine sevdiğiniz uçucu bir yağdan birkaç damla koyun. Ampul ısındığında koku odaya yayılacaktır. Ya da uçucu yağlar ve kurutulmuş bitkilerden bir karışım hazırlayabilirsiniz. Suya birkaç damla uçucu yağdan ilave edin. Sprey şişesiyle odanıza sıkın. Rahatlatıcı kokular bergamot, papatya, lavanta, limon, mercanköşk, portakal çiçeği esansı, portakal, sandal ağacı, kediotu ve ylang-ylang’dır.

4. Yatak odasının rengini bilinçli seçin

Bilim adamları mavi rengin otonom sinir sistemini etkilediğini belirtiliyorlar.  Mavi kalp hızı ve kan basıncını düşürüyor. Renk terapistleri de mavinin  sakinleştirici, rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu ve uyku için sakinliğe yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Yatak odanızda mavi renk istemiyorsanız bile mavinin tonlarından birini seçebilirsiniz. Eğer mavi boya hiç istemiyorsanız, mavi veya tonlarında yorgan, battaniye, yastık veya kilim kullanabilirsiniz.

5. Feng Shui ipuçlarını deneyin.

Feng shui ruhsal öz ve fiziksel çevre arasındaki uyumu sağlamayı hedeflemektedir. Bu antik disiplinin göre, bir odanın elemanlarının doğru konumlandırma istenen enerji akışını ve denge oluşturur. Buna göre, yatağınızı her zaman kapının karşısına konumlandırın. Böylece başucunuzda bulunan pencereden sabah enerjisini alabilirsiniz. Yatak odanızda kesinlikle çalışma masası ve bilgisayar bulundurmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here