PAYLAŞ

Havaların ısınması ile birlikte çayımızı balkonda yudumlayıp bitmeyen sohbetlere koyulmanın zamanı da nihayet geldi. Çalışan anneler babalar tatil hasretiyle tutuşadursun, evde dinlenmek için geçireceğimiz vakitler de daha kıymetli oluyor böyle zamanlarda.

Balkonsuz ev neye benzer bilmem ama kimilerine göre evin bu en güzel köşesini daha da vazgeçilmez hale getirmek için birkaç dokunuş yeterli. Evinizde balkonunuz varsa ve komşularınız sizden söz etsin istiyorsanız bu önerilerimiz tam size göre.

1. Oturmak için yer minderleri IN, sandalyeler OUT

Nispeten küçük bir balkonunuz varsa ve sandalyelerde oturmaktan yorulduysa bedeniniz, size iyi haberlerimiz var. Köşeye yerleştireceğiniz bir küçük sedir, zemine döşeyeceğiniz bir hasır kilim ve birkaç renkli minder, hem balkonunuzun havasını değiştirir, hem de yumuşacık minderlere gömülmenin keyfini doyasıya yaşarsınız.

2. Balkonlarına çiçek açmış memleketimin…

Balkonunuza adım attığınızda burnunuza mis gibi menekşe kokusu gelmesinden daha güzel ne olabilir? Begonyalar, sarmaşık gülleri, karanfiller, menekşeler, sardunyalarla donatılmış bir balkon başlangıçta biraz uğraştırır ama kartpostal tadında bir görüntü için buna değer. Saksı olarak eski tencereleriniz, lastik çizmeler, oyuncak bir kamyon kasası gibi varlığı unutulmuş eşyalardan yararlanarak ekonominize de katkı yapabilirsiniz.

3. Balkonunuzda masanız yok diye dert etmeyin onun da çaresi var!

Günümüz şehir yaşantısında balkonlara çok yer ayrılmasa da balkonumuz küçük diye pazar kahvaltısı zevkimizden mahrum mu kalalım? Balkon duvarına monte edeceğiniz katlanır bir masa ve katlanır sandalyelerle istediğimiz anda balkonunuz yemek salonuna dönüşebilir.

4. Güneş enerjisi balkonunuza gelsin

Balkonunuzun tavanında yer alan klasik bir karpuz lamba yerine balkon demirlerine monte edeceğiniz güneş enerjili aydınlatmalar ile balkonunuzda loş ışıkta daha dingin ve sakin akşamlar geçirebilirsiniz.

5. Ufak Tefek Cinayetler’in Sarmaşık’ı misali

Balkonunuzun demir korkulukları içinizi mi karartıyor, bunun için yasemin, Amerikan sarmaşığı, camgüzeli gibi sarmaşık çeşitleri ile korkuluklarınızı ve bir süre sonra balkonunuzun duvarlarını da yeşilin her tonu ile buluşturabilirsiniz.

6. Yaz akşamlarında hamakta uyumak gibisi yok

Biraz daha geniş bir balkonunuz varsa sıcak yaz gecelerinde uyumak için yatak odanız yerine balkonunuzu seçebilirsiniz. Bunun için balkonunuza bir hamak kurmanız yeterli; çocuğunuz varsa hamakta yatmak için ondan size sıra gelmeyeceğini de hatırlatmakta fayda var.

7. Rüzgârgülü olmadan olmaz

Balkonunuza olur olmaz zamanda bir karganın dadanmasını ve kahvaltı masanıza ortak olmasını istemiyorsanız renkli kartonlardan rüzgârgülleri hazırlayıp balkonunuzun dört bir yanına dikebilirsiniz, böylece davetsiz misafirlerimiz de artık daha fazla yaklaşamayacaklar ve kahvaltınızı bölemeyecekler.

8. Deniz kabuklarından şarkılar dinlemek mi dedi biri?

Balkonunuza asacağınız deniz kabuklarından yapılmış çeşit çeşit rüzgâr çanları, sizi her esintide çaldığı müzikle sahile ve denizin derinliklerine götürür ve bu harika melodi eşliğinde bir kuş gibi hafiflediğinizi hissedersiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here