PAYLAŞ

Mutfağınızı en ince ayrıntısına kadar temizlediğinizden eminsiniz ama bakmayı unuttuğunuz yerler var mı diye düşünür müsünüz?

Biz unutmuş olabileceğiniz bir kaç yer hatırlatalım da bir sonraki yemeğinizin tadı kaçmasın 🙂

Kahve öğütücüsü

Kahve öğütücüsü

Öğütücünüzü sabun ve su ile her gün yıkamak sıkıcı olabilir ama sabah kahvesiz güne başlayamıyorsanız temizlemekte fayda var çünkü “kahve çekirdeği yağı yeni kahveye kötü ve acı bir tat verebilir.”

Mangal teli

Mangal teli

Daha önce yapılan mangaldan yapışan yemek artıklar, yeni mangal yapacağınız taze gıdalara yapışabilir, yanık tadı verir. Bu yüzden mangal telini her kullanımdan sonra bir bulaşık teliyle güzelce temizleyin.

Kızartma/ızgara tavası

Kızartma/ızgara tavası

Elde sabun ve su ile temizlemek yeterlidir, bulaşık makinası uygun değildir. Bulaşık makinası tavanın kaplamasına zarar verecektir, bu durumda yemekler eşit pişmeyebilir veya yanabilir.

Bulaşık makinası deterjanı

Bulaşık makinası deterjanı

Tüm deterjanlar aynı içeriğe sahip değildir. Bazılarının kokusu o kadar ağırdır ki bulaşıklar deterjan kokar. Temizlik kokusu iyidir ama güzelim bir tabak makarnanın da deterjan kokmasını istemezsiniz herhalde 🙂 Kokusuz deterjanları tercih edin.

Fırın

Fırın

Fırının içine damlayan veya dökülen yemek sosları temizlenmek için bir gün bile beklememeli. Temizlenmeyen yemek sıvıları fırın her çalıştığında yeniden pişerek fırına kötü bir koku yayılmasına neden olur. Bu da yeni pişirdiğiniz yemeklerin tadının ve kokusunun bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle fırını her kullanımdan sonra en kısa sürede temizlemekte fayda var.

Kahve makinası

Kahve makinası

Eğer kahve makinanızı beyaz sirke ile her ay temizliyorsanız size bravo. Ancak temizlikten sonra kahvenizin tadının aynı güzellikte olmadığını düşünüyorsanız nedeni makinayı iyi durulamamanız olabilir.

Plastik kaplar

Plastik kaplar

Yemekleri ve sosları plastik kaplarda sakladığınızda, kaplar boşaldığı sudan geçirerek kalıntılardan kurtulmalısınız. Yoksa kalıntılar kötü bir tat ve koku bırakır ve bir sonraki kullanımda koyduğunuz yiyeceğe geçer.

Fazla bulaşık deterjanı

Fazla bulaşık deterjanı

Her zaman fazla deterjan en iyi temizliği vermez. Kanıtı ise bulaşıklarınızdaki deterjan kalıntılarıdır. Eğer bu hatayı yaparsanız yemek yemeden önce tabağınızdaki kalıntılardan dolayı tekrar tekrar yıkamak zorunda kalırsınız.

Bulaşık makinasındaki tıka basa çatal bıçaklar

Bulaşık makinasındaki tıka basa çatal bıçaklar

Çatal, kaşık ve bıçakları bulaşık makinasına koyarken hepsinin yüzleri aynı tarafa bakmamalı. Özellikle kaşıklar iç içe geçebilir ve temizlenmez. Bu nedenle hepsini farklı yönlere bakacak şekilde bir ters bir düz koymanızda fayda var.

Sarımsak ezeceği

Sarımsak ezeceği

Bu mutfak gereci mutlaka elde yıkanmalıdır. Bulaşık makinasına koyarsanız delikleri tıkayan kurumuş sarımsak artıklarından kurtulamazsınız.

Çamaşır suyu

Çamaşır suyu

Bakterilerin bir numaralı düşmanı, temizlik malzemelerinin kralı olan çamaşır suyu her ne kadar hoşumuza gitse de doğru şekilde kullanılmaz ve durulanmazsa yemeklere karışıp tatlarını mahvedebilir. Bu yüzden çamaşır suyu kullandığınız yüzeyleri ve aletleri iyice duruladığınızdan emin olun.

Sabunlu kalan bulaşıklar

Sabunlu kalan bulaşıklar

Elde bulaşık yıkamak yorucu ve sıkıcı bir aktivite olabilir. Çabuk bitsin diye de durulama kısmı biraz hızlı geçilir. Böyle olduğunda da bulaşıklıktan aldığınız bir bardak ile su içmeye kalktığınızda sabun tadıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden elde yıkadığınız bulaşıkları mutlaka güzelce duruladığınızdan ve kuruladığınızdan emin olun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here