PAYLAŞ

Yerli ve milli e-posta sisteminin geleceği Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yapılan açıklamada belli oldu.

Günlük hayatımızda kullandığımız elektronik postalar artık Türkiye ‘de güvende ! Arkadaşlarınızla , Şirkette ki çalışanlarınızla , Ailenizle veya her hangi biriyle konuşmanız artık daha güvenli bir durumda.

Gizlilik Konusu Önemli

Bir çoğumuz özel hayatımızın gizliliği konusunda tabii ki endişe duyabiliriz bu doğal bir şey örnek verecek olursak;

Bizim maillerimiz okunuyor mu? Bir saldırı olsa ele geçirilebilir mi? Gibi belki de kendinize bir sürü  soru sormuş olabilirsiniz. Artık bu sorular tarihe geçiyor! Yerli e-posta servisimiz 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. E-posta’lar tamamen Türkiye üzerinden gönderileceği için herhangi bir siber saldırıdan etkilenmeyeceği söyleniyor.

Bildiğiniz üzere son zamanlarda siber saldırılar bir hayli artmış bulunmakta bizim de kendi dosyalarımızı veya yüksek kurumların , şirketlerin dosyalarını korumak amacıyla başlanmıştır. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yaptığı son açıklamada, “Yerli ve milli e-posta sisteminin çalışmasını 2018 sonuna kadar bitirip öncelikle bütün kamu kurumlarının kullanmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Peki Bu Yerli E-Posta İle Neler Değişecek

Az önce çok kısa bir biçimde bahsettiğim gibi veriler Türkiye içinden gidip gelecek bu demek oluyor ki şimdi bir e-posta attığınızda veri yurt dışında ki sunuculara gider ve gönderdiğiniz kişiye yurt içine tekrar girerek iletilir yani verilerin Türkiye içinde dolaşması demek yurt dışında bir verimizin olmayacağı ve daha güvenli mesajlaşacağımız anlamına gelmekte.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan konuşmasında “Yerli e-posta sistemi kurarak verilerin ülkede kalması çok önemli” diyerek bir kez daha veri gizliliğinden bahsetmiştir.