PAYLAŞ

Elon Musk, 28 Haziran 1971 doğumlu Güney Afrika asıllı bir girişimcidir. Aslında Elon Musk’u sadece girişimci olarak değerlendirmek yanlış olur, Elon Musk girişimci, mucit, yatırımcı, tasarımcı, iş insanı, film yapımcısı, havacılık ve uzay mühendisliği yapmış hayatımızda büyük önemi olan bir kişidir.

Elon Musk aynı zamanda Paypal, SpaceX, Tesla Motors, SolarCity gibi firmalarda büyük rol oynamış hatta bazılarının kurucu ortağıdır.

Sürekli Olarak Yükselen Bir Grafiğe Sahip

Elon Musk henüz 12 yaşındayken kodlama ve yazılımcılık öğrenmeye başladı bir çoğumuz 12 yaşımızda daha kodlamanın ne olduğunu bile bilmezken Elon Musk, Blastar adında bir uzay oyunu kodladı ve bu oyunu yaklaşık 500 dolar  gibi bir fiyata satarak yazılımda ilk satışını yaptı.

Elon Musk yüksek öğretimini de Güney Afrika’da gördükten sonra 1988 yılında evden kaçtı bunun sebebi ise askerlik yapmak istememesiydi.

Elon Musk’un eğitim hayatı çok uzun sürmüştür, sürmesinin sebebi öğretim yıllarında aldığımız diplomalarına baktığımızda daha önce bizim bilmediğimiz bölümleri bitirmesi etkendir. 1922 yılında işletme ve fizik okumak için Güney Afrika’dan ayrıldı. Eğitiminin sonunda Ekonomi alanında diplomasını aldı ayrıca gittiği okullardan fizik alanında yan dal diploması aldı. Daha sonra Elon Musk’un en çok gitmek istediği ülke olan ABD’ye gitme şansını  yakaladı, fizik ve malzeme bilimi alanında doktorasını tamamlamak için ABD, Kaliforniya’ya gitti fakat doktorayı kardeşiyle beraber Zip2 projesini yapmak için tamamlamadı ve oradan ayrıldı.

Elon Musk 1995  yılında kardeşi Kimbal Musk ile birlikte Zip2 projesi için yüksek lisans aldığı okulu bıraktı ve Zip2 projesini başarıyla  tamamladı. 1999 yılında Zip2 projesini 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse ile sattı. Bunun sayesinde kendinin ne kadar önemli bir kişilik olduğunu bir kez daha anlamamızı sağladı.

Eğitime devam ettiği sıralarda insanların daha iyi bilgi ve gelecek ihtiyacı olduğunu düşünmüştür. Bunları sıralayacak olursak;

– Temiz hava

– Uzay

– İnternet

Musk kendini uzay biliminde geliştirerek Haziran 2002 yılında SpaceX adlı şirketini kurdu. Henüz 31 yaşında olmasına rağmen uzay taşımacılığı şirketi sahibiydi ve roket teknolojinerine yönelik fırlatma araçları üreten bu şirketinin ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9; İlk uzay aracının adı Dragon’dur.

Musk, 1999 yılında çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans altyapısı X.com sitesini kurmuş ve bugün Türkiye ‘de kullanılmış fakat daha sonradan kaldırılmış olan PayPal için temellerini atmış bulundu. 2002 yılının ekim ayında PayPal, eBay tarafından 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

Elon Musk’ın Toplantı Taktikleri

Skyler Shuford Quora’da Elon Musk’ın verimliliğiyle ünlü toplantıları nasıl yaptığını açıkladı. Skyler, Eski bir Space X çalışanı bu arada.

“En yakın arkadaşlarımdan biri benden birkaç yıl önce orada çalışmaya başlamıştı. Analiz grubunda çalışıyordu (Hala da orada çalışıyor). Dolayısıyla gidip sadece bir soru sorarak işi çözebilecekken toplantı yapmak pek de mantıklı olmuyor. Arkadaşım bir keresinde benimle bu konu hakkında bir anısını paylaşmıştı (burada durum farklı sözcüklerle açıklanmıştır):

Elon bir toplantı katılımıcısına şöyle der: “Hiçbir şey söylemedin. Neden buradasın?”

Shuford Elon’un bu tutumunu ise şu şekilde yorumluyor: “Bu sınırı aşan bir şekilde kaba bir davranış olabilir ancak mantıklı. Eğer bir amacınız yoksa o toplantıya katılmayın. Bu amaç bir karar vermek de olabilir insanlara hız katmak da… Bir çok durumda e-posta göndermek yeterli olacaktır.”

Shuford ayrıca saat başına 80 ile 100 dolar arası bir ücret alan mühendislerin toplantı yapmasının şirkete büyük bir maliyet getirdiğini vurguluyor. 10 Mühendisin katıldığı 1 saatlik toplantı şirkete 1000 dolara mal oluyor.

Toplantılar konusunda her CEO’nun farklı bir görüşü var. Amazon CEO’su Jeff Bezos da toplantılar için iki orta boy pizza kuralını kullanıyor. İki orta boy pizza kuralına göre, eğer bir toplantıda katılımcılara 2 orta boy pizza yetmiyorsa o toplantı çok kalabalıktır ve verimsiz geçecektir.