PAYLAŞ

Mutfak alışverişinde yumurta alıp eve gelince, yumurtaların kartonunu atıp, yumurtaları buzdolabının kapağıdaki yumurtalık kısmına mı yerleştiriyorsunuz?

Artık yapmayın çünkü bu hareket yumurtaların daha çabuk bayatlamasına neden oluyor.

Yumurtayı Uzun Süre Muhafaza Etmek için İpuçları

Yumurtaları daha uzun süre taze tutmak istiyorsanız, buzdolabının içinde yumurta kartonunun içinde muhafaza etmelisiniz. Yumurtaları kutusuyla sakladığınızda, kutunun üzerinde yazan tarihi de görürsünüz ve tarihi geçerse, yumurtayı boşu boşuna kırmadan bayatladığını bilebilirsiniz.

Yumurtaları kutusunda saklamanın bir diğer iyi yanı ise, kabuğundaki küçük gözenekler yoluyla yumurtanın dolaptaki diğer kokuları absorbe etmesini engellemesidir. Yumurtaları buzdolabının kapağına koymak da iyi değildir çünkü buzdolabının kapağı sık sık açılıp kapandığından, kapaktaki yumurtalıkta sakladığınız  yumurtalar ısı dalgalalanmalarından etkilenir, daha çabuk bayatlar.

Yani sonuç olarak yumurtaları kartonundan çıkarmadan dolabın kapağında değil iç kısmında saklayınız.

Çatlamış Yumurta Nasıl Saklanır?

Yumurta mutfaklarımızın vazgeçilmez gıdalarından biridir. Sabah kahvaltısından tutun da, misafir ağırlarken sunduğumuz pastalardan keke kadar, hatta akşam yemeği ziyafetlerine kadar yumurtanın çeşit çeşit kullanım alanı vardır. Şimdi sizlere yumurta ile ilgili birkaç pratik bilgi vereceğiz ki, yaşadığınız sorunlar ortadan kolayca kalksın.

– Yumurtalar sivri tarafları aşağı gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanmalıdır. Böylece daha uzun süre tazeliğini korur ve diğer yiyeceklerin kokusunu almaz.

– Çatlamış yumurtanın çatlak olan yerine limon suyu sürüp yumurtayı uzun süre saklayabilirsiniz.

– Akını kullandığımız yumurta sarılarını birkaç gün saklayabilmek için, üstünü örtecek kadar su koyarak buzdolabında tutabilirsiniz.

– Yumurtanın taze olup olmadığını, soğuk tuzlu su dolu bir kaseye atarak anlayabilirsiniz. Yumurta dibe çökerse taze, suyun yüzeyine çıkarsa bayattır.

– Yumurtaların çok fazla kokmasını istemiyor hatta güzel bir koku yaymalarını istiyorsanız o zaman yumurta hazırlarken içerisine 3 ya da 4 damla limon suyu eklemeniz yeterli olacaktır.

– Pişirirken tencereye bir limon dilimi koyarsanız haşlanmış yumurtayı soymak çok daha kolay olacaktır. Yarım çay kaşığı kabartma tozu ya da tuz da aynı etkiye sahiptir.

– Omleti çok daha kabarık ve çok daha gevrek hazırlamanın bir diğer yolu da yumurtaya bir yemek kaşığı su eklemektir.

– Yumurtayı kazara mutfak örtüsünün üzerine düşürseniz, sakın telaşlanmayın ve hemen silmeye çalışmayın. Yumurtanın üzerine bol miktarda tuz ekip bir saat kadar bekletirseniz, yumurta sertleşir ve daha kolay temizlenir.

– Lekeli bölgede yumurta kokusu kaldıysa, o bölgeyi tuzlu su ile yeniden silin. Tuz yumurtanın pis kokusunu alacaktır.

– Yumurta haşladığınız suyu dökmeyin. İçindeki mineraller son derece faydalıdır. Bu suyu soğuttuktan sonra, çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Çiçeklerinizin çok daha canlı ve sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Neden Hergün En Az 2 Yumurta Yemelisiniz videomuzu izlemeyi unutmayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here