Photo by Pixabay from Pexels

Vücudumuz için çok önemli bir organ olan kalbimizi korumak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Bu kadar önemli olan kalbimiz yediğimiz yiyeceklerden ya da günlük yaptığımız işlerden dolayı yorulur ve bu durum da ciddi kalp hastalıklarına neden olabilir.

Peki, kalbimizin düzgün çalışmadığı zamanlarda bizlere sinyal verdiğini biliyor muydunuz?

Belirtilere Dikkat!

Kalbimiz de oluşan bazı hastalıklardan dolayı kalbimiz bizi uyarmak için bizlere birçok sinyal yollar. Bu durum da önemli olan şey kalbimizin bize gönderdiği sinyalleri dikkate alarak hastalığa karşı önem almaktır. Peki, kalbin düzgün çalışmadığını gösteren bu işaretler nelerdir? İşte kalbin düzgün bir şekilde çalışmadığını gösteren işaretler…

Kollara yayılan ağrı

Kalbin düzgün çalışmadığı zaman size gönderdiği sinyallerden birisi kollara ağrı vermesidir. Bu ağrı erkelerin sol kolunda görülürken kadınlarda ise her iki kolunda da görülür. Tabi ki her kol ağrısı kalp hastalığının belirtisi değildir.

Bu yüzden kolunuz ağrıdığı zaman kısa sürede geçmiyorsa bir doktora giderek sorunun ne olduğunu öğrenmekte yarar var.

Şiddetli öksürük

Kalp sorunlarının bir diğer sinyali ise şiddetli öksürüktür. Şiddetli bir şekilde öksürüyor ve ağzınızdan pembe bir sıvı da geliyorsa bu durum kalp yetmezliğinizin olduğuna işaret ediyor olabilir. Tabi ki her şiddetli öksürük kalp yetmezliği olduğunuz anlamına gelmiyor. Ancak şiddetli bir öksürüğünüz varsa bir doktora görünmenizde fayda var.

Ayaklarda şişlik

Kalp rahatsızlığı olan insanların ayaklarında şişlik görülebilir. Bu şişliğin sebebi ise kalbin kanı iyi pompalayamamasıdır. Kalp kanı iyi pompalayamadığı zaman kan damarlarındaki sıvılar dokulara sızar ve orada şişlik oluşturur. Bu yüzden ayağı şişen kişiler mutlaka doktora görünmelidir.

Ciltte oluşan mavimsi bir renk

Kalbin yeterince kan pompalamaması durumunda, kan akışı azalacaktır. Bu durumda vücudumuza bir şok etkisi yaratacak ve cildimizin bazı yerlerinin mavi renk olmasını sağlayacaktır.

Bilinç kaybı

Kalbinizin düzgün çalışmadığını gösteren en önemli sinyal kişilerin bilinçlerini kaybetmesi yani bayılmasıdır. Bayılmanın birçok sebebi olduğu gibi bir sebebi de kalbin kanı iyi pompalayamamasıdır. Kanı iyi pompalayamayan kalp kişinin bayılmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kişi mutlaka doktora görünmelidir.

Kalbe dikkat etmezsek sağlıklı bir yaşam bizim için mümkün olmayacaktır. Bu yazı Asuman.net desteğiyle araştırılıp yayına alınmıştır. Sağlık kategorisinde çok önemli bilgileri ziyaretçileriyle paylaşan bu harika platformu ziyaret etmek için buraya tıklayınız.