Saçınızı çok sık yıkamak yarardan çok zarara neden olabilir.

Sürekli yıkamak, yağ bezlerinizin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Sonuç olarak, gerçek bir kısır döngüye girersiniz.

Bu ipuçlarına göz atın!

Beslenmenize dikkat edin

Saçınızın daha uzun süre temiz kalmasını sağlamak için diyetinizden yağlı veya kızarmış yiyecekleri çıkarın. Aynı şey şeker, beyaz ekmek ve konserve yiyecekler için de geçerli. Bu ürünleri meyve ve sebzeler, süt ürünleri, yağsız etler ve kuruyemişlerle değiştirin. Bu, yağ bezlerinin aktivitesini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kuru şampuan kullanmak iyi bir fikir olabilir!

Yağlı parlaklığı gizlemek için saçınızı tellere ayırın ve çok yakın olmamak kaydıyla mesafeden saç spreyi gibi köklere kuru şampuan uygulayın. Şampuan talk pudrası şeklinde ise köklere uygulayın. On dakika bekleyin ve ardından saçınızı tarayın. Kuru şampuan, yağlı tellerin etrafında bir süreliğine saçınızın temiz görünmesini sağlayacak bir kabuk oluşturacaktır.

Aksesuar kullanın!

Saçaklarınız varsa, ilginç saç şekillendirme seçenekleri sağlayabilir. Yapmanız gereken tek şey saçaklarınızı yıkamak, sabitlemek ve bir şekilde gizlemek. Toplanmış veya gevşek saçla güzel görünür. Ayrıca kısa saçları olanlar için gerçek bir kurtuluş haline gelebilirler. Yağlı saçlar, çeşitli saç tokaları veya çiçekli saç bantları ile daha da gizlenebilir.

Su sıcaklığına dikkat!

Saçınızı yıkarken ılık veya ılık su kullanın. Sıcak su cilt tarafından salgılanan yağ miktarını artırır. Saçınızı yıkadıktan sonra en iyisi doğal olarak kurumasına izin vermektir.

Saçınızı örebilirsiniz

Her türden örgüler, yağlı saç köklerini gizlemek için iyi bir iş çıkarır. Örgü ne kadar kalınsa o kadar iyidir. Yıkanmamış saçın daha görünür kısmını gizlemek için taç kısmına hafif bir tarak atmanızı tavsiye ederiz. Örgünün düzgün olmadığından emin olun. Az miktarda dışarı çıkan saç, bayağı gizlemeye yardımcı olacaktır.

Yatmadan önce saçınızı tarayın

Yatmadan önce saçınızı tarayın. Yastığınıza yerleştikten sonra saçınızı yastığın üst kenarına gelecek şekilde geri çekin. Uzunluk izin veriyorsa, hızlı bir at kuyruğu veya gevşek bir örgü yapın.