Günlük aktiviteleri engelleyen hatırlama, düşünme veya karar verme yeteneğindeki bozulmayı tanımlayan genel bir terim olan demans, özellikle belli bir yaştan sonra tehlikeli boyuta gelebiliyor. Bununla birlikte, uzmanlar bilişsel hastalığın yaşlanmanın normal bir parçası olmadığını söylüyor.

Bir kişinin hastalığın birçok biçiminden birini geliştirip geliştirmeyeceğini etkileyen bir dizi risk faktörü vardır. Birçoğu genetiktir. Bununla birlikte, bazıları çevresel veya davranışsaldır.

Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, sağlıksız bir alışkanlık ile bunama arasında bir bağlantı buldu ve bireyin bunu geliştirme şansını ikiye katlayabileceğini buldu.

1. Daha Az Uyursanız, Demans Olasılığınız Yükselebilir

Harvard’a bağlı Brigham ve Kadın Hastanesi’ndeki araştırmacılar, gecede beş saat veya daha az uyuyanların, gece yedi ila sekiz saat uyuyanlara göre iki kat daha fazla bunama geliştirme olasılığının olduğunu buldu. Dahası, genel ölüm riski ile uyku bozukluğu ve uyku eksikliği arasında bir bağlantı keşfettiler.

Uyku ve Sirkadiyen Bozukluklar Bölümü’nün baş yazarı Rebecca Robbins bir Harvard basın açıklamasında, “Bulgularımız uyku eksikliği ve bunama riski arasındaki bağlantıyı aydınlatıyor ve yaşlı bireylerin her gece yeterli uyku almasına yardımcı olma çabalarının önemini doğruluyor” dedi.

Araştırmalarının bir parçası olarak Robbins ve ekibi, 65 yaş ve üstü Medicare yararlanıcıları üzerinde uzunlamasına bir çalışma olan Ulusal Sağlık ve Yaşlanma Eğilimleri Çalışması’na (NHATS) katılan 2.610 yaşlı yetişkinden toplanan verileri kullandı. Uykuyla ilgili tepkilerine odaklandılar ve ardından anketten beş yıl sonra demans ve ölüm dahil olmak üzere hasta sonuçları hakkında bilgi topladılar.

Uykuyla ilgili çeşitli faktörlerin demans geliştirme şansını etkilediğini buldular. Örneğin, rutin olarak 30 dakika veya daha uzun süre uykuya dalmak, demans olayı için yüzde 45 daha fazla riskle ilişkilendirilirken, “rutin olarak uyanık kalmak, rutin olarak kestirmek, kötü uyku kalitesini bildirmek ve gece başına beş veya daha az saat uyumak konusunda bir zorluk yaşamak”. ayrıca ölüm riskinin artmasıyla da ilişkiliydi.”