Roka’nın sağlığa faydaları nelerdir? Bu sebze, özellikle çok az kalori olduğu düşünüldüğünde, bağışıklık sistemini güçlendiren bir sebzedir.

Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi, roka salatası, özellikle karışıma başka sebzeler eklediğinizde yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir.

Ek olarak, lutein ve zeaksantin adı verilen karotenoidler formunda göz sağlığı için iyi bir beta-karoten kaynağıdır.

1. Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, turpgillerden; brassica sebzelerle dolu, bazen “kanserojen öldürücü” olarak adlandırılan sağlıklı bir diyet, kanserin önlenmesi için önemli bir diyet önerisidir.

Roka bitkisi, turpgil ailesindeki diğer birçok sebze gibi glukozinolatlar içerir. Bunlar, kanser hücrelerine karşı etkili olduğuna inanılan anahtar bitki besin maddeleridir.

Bu yapraklı yeşili çiğnediğinizde, bu bileşikler, onları izotiyosiyanatlar olarak bilinen kanserle savaşan diğer besin maddelerine dönüştüren, mirosinaz adı verilen bir sindirim enzimi ile karışır. İzotiyosiyanatların kanserojen, anti-inflamatuar ve proliferatif aktivitelere sahip olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

Roka, alabaşlar ve Çin lahanası gibi sebzelerde bulunan aynı fitobesinler olan sülforafan ve erusin gibi büyük miktarlarda özel kükürt içeren izotiyosiyanatlar içerir. Turpgillerin çoğuna kükürt kokusunu veren şeyler bunlar.

Ayrıca kanserle mücadele faaliyetlerinden sorumlu olduklarına inanılıyor. Birçok çalışma, bu özel bileşikleri içeren daha yüksek çiğ sebze tüketimi ile düşük kanser riski arasında güçlü bir ilişki bulmaktadır.  İzotiyosiyanatlar, DNA hasarına ve hücre mutasyonuna yol açabilen serbest radikalleri ve tehlikeli kanserojenleri nötralize eder. Ayrıca hücre çoğalmasını engeller ve kanserli tümör büyümesini durdururlar.

Araştırmalar, turpgillerden yapraklı yeşilliklerin özellikle kolon ve mesane kanseri gibi gastrointestinal sistemdeki kanserin yanı sıra meme, akciğer, yemek borusu ve prostat kanserlerinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.