Yağ bezeleri insan vücudu üzerinde sıklıkla rastlanmakta olan bir durumdur ve bazı durumlarda problemlere sebep olabilen yağ bezeleri de bulunmaktadır.

Tıp dili ile konuşulacak olunursa iyi huylu kistler ve kötü huylu kistler olmak üzere bu bezeler iki farklı kategori altında toplanmaktadır. Tıp dilinde yağ bezesi “lipom” ismini almaktadır.

Genelde yağ bezeleri küçük boyutlarda olmaktadırlar ve müdahale edilmemesi tercih edilmektedir. Fakat yağ bezesi kişi üzerinde psikolojik bir rahatsızlık uyandırmaktaysa ve göze kötü bir görüntü aktarıyorsa, ağrı yapacak durumlara gelirse, büyümekteyse lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bir operasyon sonucunda kurtulmak mümkündür.

Yağ bezesi şikayetleri “genel cerrahi” ve “ cildiye uzmanlığı” tarafından giderilmektedir.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesi, cildin altında birikmekte olan yağ hücreleri sonucu oluşan yumuşak bir “kist”tir. Genel olarak deri ile deri altında bulunan “kas” arasına yerleşmektedir. Vücut üzerinde yağ hücreleri herhangi bir yerde oluşabilmektedir. Genel olarak yumuşak bir durumdadırlar ve üzerine bir baskı uygulandığında deri altında hafif bir şekilde hareket etmektedir.

Deri altında bulunan yumuşa yağ dokusu içerisinde oluşmaktadır ve hemen göze çarpabilmektedir.

Omuz bölgesi, göğüs ve özellikle sır üzerinde yağ bezeleri sıklıkla rastlanıldığı yerler olarak bilinmektedir. Fakat sayılan yerler dışında herhangi bir bölgede yağ bezesi de oluşmak mümkündür. Bu yağ bezesi kimi zaman dışarıdan belli olmasa bile zaman içerisinde belli olabilmektedir.

Yağ Bezesinin Nedenleri Nelerdir

Yağ bezesinin ne tür durumlar sonucu oluştuğu kesin bir ifade ile bilinememektedir. Fakat yaygın olan bir bilginin aksine fazla kilolar ve beslenme şekilleri bu durumun nedeni değildir. Birçok kişinin üzerinde bu durum kalıtsal olabilmekte ve hatalı bir gen tarafından yağ bezelerinin de oluştuğu düşünülen diğer bilgiler arasındadır.

Gen durumu dış Dercum olarak bilinen hastalık, Gardner sendromu ve Crowden sendromu hastalıklarında vücut üzerinde yağ bezesinin bulunması ve yağ bezesine rastlamak daha yüksektir.

Bazı uzmanlar tarafından söylenen bilgilere göre yağ bezelerinin daha çok “hareketsiz” kalan kişilerin üzerinde görüldüğüdür.

Yağ Bezesi Neden Ağrı Yapar?

Yağ bezeleri genel olarak bir ağrı oluşturmamaktadır fakat nadiren de olsa ağrı yaptıklarında bunun nedeni; yağ bezesinin sinirlere baskı yapmasıdır.