B12 vitamini vücudun en önemli vitaminlerinden biridir. Ana görevi merkezi sinir sistemini korumak ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yardımcı olmaktır. İnsan vücudunun belli miktarda B12 vitamine ihtiyacı vardır.

Zaten fazla alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü B12 vitamini diğer suda çözünen ( C, B1, B2, B3, B5, B6 ) fazla alınması mümkün değildir, bunun asıl sebebi suda çözünmesi sonucu fazlasının idrar yolu ile vücut dışına atılmasıdır. Bu yüzden düzenli olarak alınması gerekmektedir.

B12 ihtiyacı bitkisel ve hayvansal gıdalardan takviye yolu ile alınabilir. Ama hayvansal ürünlerden elde edilen B12 vitamini vücutta emilimi daha kolaydır. Bu yüzden hayvansal belli başlı besinlerin B12 yönünden zayıf olan kişilerin tüketmeleri tavsiye edilir.

B12 EKSİKLİĞİNİN NASIL BELİRTİLERİ VARDIR

B12 vitamini eksikliği vücutta bazı belirtileri vardır. Bunlar anemi, denge kayıpları, bacak ve kollarda uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük şeklinde kendini gösterir. B12 eksiliği yaşayan birey kendini sürekli halsiz hissedebilir.

Eğer sürekli tekrar eden halsizlik durumunuz varsa bir doktora danışmanız iyi olacaktır. B12 eksiği bazı ciddi sıkıntılara yol açabilir veya sebep olarak ortaya çıkan bir durum olabilir. Aynı zamanda hayat kalitenizde düşmeye yol açan bir etken oluşturur.

Çevrenizden uyuşuk olduğunuza dair şeyler duyuyorsanız sebebi bu olabilir. Bazen sadece yetersiz beslenme de buna yol açmaktadır. Bazı insanlar B12 ihtiyacını besin tüketimi sonucunda iyi bir vücut emilimi sonucu sağlarken bazıları çok tüketim yapsa dahi sağlıklı bir vücut emilimi gerçekleşmediği için ihtiyacını karşılamadığından dolayı bu sıkıntı ile karşılaşabilirler. Bu durum dışarıdan ek takviyeler ile düzeltebilir. Bunun için doktorlar bazen B12 iğneleri vermektedir bu şekilde vücudun B12 dengesi bir süre sonra sağlanmış olabilir, en iyisi doktora danışmaktır.

HANGİ BESİNLERDE ZENGİN B12 BULUNUR

B12 vitaminin ana kaynağı hayvansal gıda türleridir. Fakat günümüz bilimi ile bazı bitkisel besinlere de B12 takviyesi yapılabilmektedir. Bu şekilde besin olarak kullanılan bitkisel ürün B12 yönünden zenginleşmiş olur. Bu tür bitkisel gıdaların içindekiler kısmında bulup bulunmadığı belirtilmektedir. Fakat bu durumda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki bu tür besinlerin herkes tarafından tüketilmesi doğru olmayabilir. Çünkü yüksek oranda bu vitamini içerdiği için kolesterol ve kalori oranları genelde yüksek olmaktadır.

Bunun için kolesterol sıkıntısı olanlar tüketmeden önce doktor tarafından beslenme programı ve vitamin takviyesi için tavsiye alınması daha sağlıklı olacaktır. B12 ihtiyacı deniz ürünlerinde oldukça bol miktarda bulunmaktadır.

Balık yumurtası, ahtapot, uskumru, somon, sardalye, istiridye, midye ve ton balığı bir insanın B12 vitamini ihtiyacını fazlası ile karşılayan besinlerdir. Bu besinler ortalama olarak B12 ihtiyacının 2-3 katını karşılamaktadır. Bir diğer kaynak ise et ürünleridir. Kuzu ciğeri, sığır ciğeri, dana ciğeri, hindi ciğeri, ördek ciğeri ve kaz ciğeri en zengin et ürünleridir. Anlaşılacağı gibi dalak ve ciğer B12 bakımından oldukça zengindir.