Evet, genler yaşlanmada rol oynar. Sigara içmeniz veya alkol tüketmeniz gibi yaşam tarzı seçimlerinizi de etkileyici faktörlerdir. Peki yaşlanmada bir diğer faktör ne olabilir? Tabi ki diyetiniz.

Ve daha pürüzsüz, daha nemli bir cildi desteklemek ve/veya iltihaplanma koşullarının (akne gibi cilt sorunları olarak ortaya çıkabilen) riskini azaltmak istiyorsanız, bu beslenme yıldızlarıyla yardım bir tabak uzakta olabilir.

Aşağıda, parlak bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, takip etmeniz gereken en iyi beslenme düzenlerini ve ulaşmanız gereken yiyecekleri derledik.

1. Diyetinize daha fazla bitki bazlı protein kaynağı ekleyin.

Bitki bazlı protein sadece kas yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha genç görünmenizi de sağlayabilir. Protein, hücrelerin ve dokuların inşası ve onarımı için gerekli olsa da, aynı zamanda cildin sıkı, elastik ve genç görünmesine yardımcı olan önemli bir yapı taşı olan kolajenin kritik bir bileşenidir.

Kolajen vücutta doğal olarak bulunur, ancak yaşla birlikte parçalanır ve daha az etkili bir şekilde üretilir. Bu nedenle, kolajen sentezine yardımcı olan protein açısından zengin besinler yemek, daha genç görünen sağlıklı cildi teşvik edebilir.

Bitki bazlı proteinler ayrıca antioksidan seviyeleri sayesinde yaşlandıkça daha sağlıklı görünen bir cildi destekler. Hayvan bazlı protein seçenekleri iltihaplanma yaratır ve doymuş yağ içeriğinden cilde zarar verirken, antep fıstığı gibi bitki bazlı protein kaynakları, cilde zarar veren ve neden olan iltihabı önleyerek vücudu genç tutmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.