Eğer çamaşır deterjanlarınızı sadece çamaşırlarınızı yıkamak veya lekelerden kurtulmak için kullanıyorsanız, çamaşır deterjanlarına büyük haksızlık etmiş olursunuz.

Çamaşır deterjanının akla gelmeyecek diğer kullanım alanları ise sizler için şöyle listeledik.

Süpürgelikler, Kapılar ve Dolaplar

Evinizin tertemiz ve mis gibi kokmasını istiyorsanız geniş yüzeyleri çamaşır deterjanınız ile temizleyebilirsiniz. Bu sayede hem lekeler kolayca çıkacak hem de eviniz temiz kokacaktır. Temizleme solüsyonunu hazırlamak için ise ikişer yemek kaşığı boraks ile sıvı çamaşır deterjanını bir kova suyun içinde karıştırmanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında dolaplarınızı, kapılarınızı, yerlerinizi ve süpürgeliklerinizi bu su ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Halı Temizleyicisi

Halılarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz tek ürün halı temizleme deterjanları olmamaktadır. Bunun yerine halı yıkama makinelerinize eşit miktarlarda sıvı çamaşır deterjanının ve sirkenin karıştırılması yeterli olacaktır. Daha sonrasında her zamanki gibi halılarınızı yıkayabilirsiniz. Sirke kokusu halılarınız kuruyunca kaybolacaktır.

Halı Lekeleri

Yeni lekelerde çamaşır deterjanı ve karbonatı kullanmak mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun için deterjan ile karbonatı karıştırıp lekenin üzerine dökmeniz ve bir süre beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında elektrik süpürgesi ile kalıntıları temizleyebilirsiniz.

Yerleşmiş halı lekelerinin giderilmesinde de çamaşır deterjanınızı kullanabilirsiniz. Bunun için sıvı çamaşır deterjanını bir sprey şişesine koyup direkt lekenin üzerine püskürtebilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir bez ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

El Sabunu

Ellinizde bulunana ve sabunu çıkarmakta zorlandığı yağlı boya ya da çimen lekelerini temizlemek için çamaşır deterjanından yardım alabilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesine eşit miktarda su ve sıvı çamaşır deterjanı koyup karıştırmanız yeterli olacaktır.

Zor Lekeler

Çıkarması gerçekten zor olan lekeler için kuru temizleme seçeneğini düşünmeden önce evde kendiniz müdahale edebilirsiniz. Bunun için ikişer kapak sıvı deterjan, karbonat ve sirkeyi karıştırarak çamaşır makinenizde kullanabilirsiniz. Ön yıkama programı kullanmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Ayrıca yıkamadan önce karışımın bir miktarını lekenin üzerine direkt olarak uygulayabilirsiniz.

Mutfak ve Banyo Temizliği

Banyo ve mutfaklarınızda ki yağı ve kiri kolayca çözmek için de sıvı çamaşır deterjanından yardım alabilirsiniz. Bunun için bir kova suyun içerisine 7 kaşık sıvı çamaşır deterjanını karıştırmanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında ise sprey şişesi kullanarak kirli yüzeyleri temizleyebilirsiniz.

Evcil Hayvan Lekeleri

Evinizin küçük sakinlerinin neden olduğu lekelerden kurtulmak için de çamaşır deterjanları yardımınıza koşacaktır. Bunun için 1 bardak suyun içerisine 3 yemek kaşığı sıvı çamaşır deterjanı ile 3 kaşık boraksı karıştırmanız ve lekenin üzerine uygulamanız yeterli olacaktır.

Oyuncaklar

Çocuklarınızın sağlıklarını korumak için sürekli olarak oyuncakların temizlenmesi gerekmektedir. Bu konuda da çamaşır deterjanı kullanılmaktadır. Bunun için lavabonuzu ılık su ile doldurmanız ve 2-3 kaşık çamaşır deterjanı eklemeniz yeterli olacaktır. Oyuncakları bu suda yıkadıktan sonra durulamayı unutmayın.