Photo by Skitterphoto from Pexels

İster genetik, ister çevresel faktörler nedeniyle olsun, saç dökülmesi erkek ve kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorun. Her ne kadar kadermiş gibi görünse de, erken müdahaleyle saç kayıplarının önüne geçmek mümkün. Tabii ki bunun için yapmanız gerekenler kadar, yapmamanız gerekenler de var. Kayda değer ipuçları, yazımızda sizi bekliyor.

Saç dökülmelerinde çoğunlukla genetik kodların belirleyici olduğu düşünülür. Sıkça duyduğumuz, “Babanın saçları dökülüyorsa, kendini boşuna yorma, nasılsa seninkiler de dökülecek” ikazı gibi. Toplumda yaygın inanış genellikle bu yönde, ancak yapılan son araştırmalarla birlikte, saç dökülmelerinin direkt olarak genetikle ilgili olmadığı da kanıtlandı. Yani size diyeceğimiz o ki, eğer saç dökülmesinin kaderiniz olduğunu düşünüyorsanız, gerçeklerin hiç de öyle olmadığını hatırlatmak isteriz.

Saç Dökülmesi Kader Değil

Photo by Moose Photos from Pexels

Saç kayıplarının önüne geçmek için 18-30 yaşları arasında, saç köklerinin henüz aktif olduğu dönemde bazı önlemler almakta fayda var. Mesela, saçları haftada en fazla 2-3 kez yıkamak gibi. Tabi şampuanınızı seçerken pH dengeli olmasına özen gösterin. Jöle, köpük gibi şekillendiriciler, saçın hava almasını önleyeceği için sadece saç boylarına uygulanmalı. Saç kurutma makinelerinin saç telleri üzerinde yıpratıcı etkisi olduğu artık kanıtlanmış durumda, bu yüzden saçınızın ıslaklığını havluyla alarak kendi halinde kurumaya bırakmanız en iyisi.

Sağlıklı Saçlar İçin Küçük Bir Tüyo: Kısa Kes!

Uzun saçların çok havalı göründüğünü biliyoruz, ancak uzunluğun ölçüsü arttıkça saç dökülmesi de kaçınılmaz olmaya başlıyor. Saçların uzadıkça ağırlaşmasıyla birlikte özellikle koparak dökülmeler sıkça görülüyor. Eğer uzun saçtan vazgeçemiyorsanız, saç uçlarını belirli aralıklarla kestirmeniz, daha sağlıklı olmaları açısından önemli. Yine dönemsel olarak saç diplerine uygulayabileceğiniz vitamin kompleksleri, saçlarınızdaki kopma ve kırılmaları önlerken, saç dökülmesi derdini ortadan kaldırmada da işinize yarar.

Saçlara Özel Vitamin Kürü

Saç dökülmesi, içten ve dıştan müdahaleyle geri püskürtülebilir. Bunun için vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri dengeli bir beslenmeyle ve bol bol su içerek takviye etmekte fayda var. Saçlarınızı dışarıdan da desteklemek için ayda üç ya da dört kez, aktarlarda satılan bitkisel yağ karışımlarından faydalanarak evde güzel bir saç bakımı yapabilirsiniz.

Son derece pratik bir tarif de bizden: Eczanelerde bulabileceğiniz birer kutu bemiks, evigen ve bepanthen ampulü 2 yemek kaşığı badem yağıyla karıştırarak saçınızda bir saat bekletip yıkayın. İşte bu kadar…