Photo by Skitterphoto from Pexels

İster genetik, ister çevresel faktörler nedeniyle olsun, saç dökülmesi erkek ve kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorun.

Her ne kadar kadermiş gibi görünse de, erken müdahaleyle saç kayıplarının önüne geçmek mümkün. Tabii ki bunun için yapmanız gerekenler kadar, yapmamanız gerekenler de var. Kayda değer ipuçları, yazımızda sizi bekliyor.

Saç dökülmelerinde çoğunlukla genetik kodların belirleyici olduğu düşünülür. Sıkça duyduğumuz, “Babanın saçları dökülüyorsa, kendini boşuna yorma, nasılsa seninkiler de dökülecek” ikazı gibi. Toplumda yaygın inanış genellikle bu yönde, ancak yapılan son araştırmalarla birlikte, saç dökülmelerinin direkt olarak genetikle ilgili olmadığı da kanıtlandı. Yani size diyeceğimiz o ki, eğer saç dökülmesinin kaderiniz olduğunu düşünüyorsanız, gerçeklerin hiç de öyle olmadığını hatırlatmak isteriz.

1. Saç Dökülmesi Kader Değil

Saç kayıplarının önüne geçmek için 18-30 yaşları arasında, saç köklerinin henüz aktif olduğu dönemde bazı önlemler almakta fayda var. Mesela, saçları haftada en fazla 2-3 kez yıkamak gibi. Tabi şampuanınızı seçerken pH dengeli olmasına özen gösterin. Jöle, köpük gibi şekillendiriciler, saçın hava almasını önleyeceği için sadece saç boylarına uygulanmalı. Saç kurutma makinelerinin saç telleri üzerinde yıpratıcı etkisi olduğu artık kanıtlanmış durumda, bu yüzden saçınızın ıslaklığını havluyla alarak kendi halinde kurumaya bırakmanız en iyisi.

Photo by Moose Photos from Pexels