PAYLAŞ

Gün içinde yediğimiz besinler, alkol, sigara, ilaçlar ve çevre kirliliğinin zararlı etkileri vücutta birçok alanda olmakla birlikte en çok akciğerlere zarar vermektedir.

Bu yüzden akciğeri temizleyen besinler listesinden bazı besinlere beslenme düzeninde yer vererek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Zencefil

Akciğer sağlığı için oldukça önemli olan besinlerden birisi zencefildir. Zencefil oldukça güçlü bir antioksidandır. Vücutta bulunan çeşitli toksin olan maddeleri, mukus gibi biriken zararlı maddeleri ve vücutta olması istenmeyen zararlı atıkların atılmasını sağlar.

Bu yüzden günlük beslenme düzeninize zencefil çayını yada zencefili baharat olarak dahil etmenizde fayda vardır.

Sarımsak

Sağlıklı besinler arasında akciğeri temizleyen besinler listesinde sarımsak da yer almaktadır. Bu besin tam bir antioksidan deposudur.

Ayrıca içinde akciğer temizliği için oldukça önemli olan alisin kimyasalı sayesinde tüm bedeni arındırmaktadır.

Okaliptüs

Okaliptüs içerisinde sağlık için oldukça faydalı olan uçucu yağları barındıran tam bir doğa harikası besinlerden birisidir. Akciğer sağlığı için oldukça faydalı olan uçucu yağların yanı sıra doğal bir antioksidan kaynağı olması da tüketim için oldukça faydalıdır.

İçerisinde bulunan uçucu yağlar akciğerlere meydana gelen enfeksiyonlar için tam bir düşman niteliğindedir. Aynı zamanda okaliptüsün kan basıncını artırması sayesinde kanın çoğalmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde şu anda piyasada bulunan birçok öksürük şurubu ve boğaz pastilinin içinde de bu maddeden bulunmaktadır.

Eğer öksürük, bronşit veya sinizüt sorununuz varsa  taze okaliptüs çayı içmek oldukça iyi gelecektir. eğer bu çayın buharını solursanız öksürük sorunununuz ve bronşitinizde iyileşmeye doğru gidildiğini göreceksiniz.

Ekinezya

Akciğer enfeksiyonları ile savaşmada oldukça etkili olan ekinezya bitkisi öksürük tedavisi ve soğuk algınlığı için de oldukça faydalıdır.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu akciğeri temizleyen besinler içinde yer almaktadır. Özellikle sigara içen bireyler için nikotinin akciğere verdiği zararların önlenmesinde oldukça etkilidir.

  • Sigara içen bireyler1 litre su içinde 5 tane keçiboynuzunu kaynatıp aç karnına içerse sigaranın verdiği zararlar en aza inecektir.

Gün içinde tükettiğiniz besinlere ve miktarlarına dikkat etmeniz akciğer sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun dışında yukarıda saydığımız besinler yine daha sağlıklı bir beden için size yardımcı olacaktır.

Akciğerlerinizi Detoksla Temizleyin

Akciğerler vücudun en önlemli organlarından biridir. Hiçbir zaman dinlenmeden sürekli olarak çalışırlar. Bunun için akciğerleri temiz tutmak çok önemlidir.

Akciğer detoksu ile genellikle çevresel toksinler, zararlı organizmalar ve bronşlardaki tahriş edici birikimleri temizleyebilirsiniz. Önereceğimiz detoks, normal akciğerin işleyişini arttırır, şişlik ve iltihabı azaltır. Ayrıca, hava yollarını açarak mukusa yardımcı olur ve akciğerlere kan dolaşımını artırır.

İşte ciğerlerinizi temizlemek ve detoksu için yapabileceğiniz basit yöntemler:

Derin Nefes

Derin nefes almak vücudunuza daha besleyici oksijenin girmesini sağlayarak akciğer kapasitesini artırmaya yardımcı olur. Bunun için;

Rahat bir yerde sırt üstü uzanın. Göğüs kafesinin dibine karnınızın üstünde ellerinizi yerleştirin. Gözlerini kapatın ve 5’e kadar sayarak burnunuzdan derin nefes alın. 2 saniye nefesinizi tutun, sonra yavaşça 5’e kadar sayarak nefesi verin. Seans başına 9 veya 10 kez tekrarlayın. Bu nefes egzersizini günde 2 ya da 3 kez yapın.

Hint Yağı

Akciğer temizliği için ev yapımı hint yağı paketi kullanabilirsiniz. Hint yağı, Sindirim sistemi ve karaciğer gibi akciğerdeki toksiklerin çekilmesine yardımcı olur. Paketi yapmak için sadece organik, soğuk preslenmiş hint yağı kullanın.

Bir fincan sıcak hint yağının içine 2 veya 3 adet pazen kumaş batırın. Sonra bu kumaşları akciğerinizin üzerine koyun ve vücudunuzu sterç ile iyice sarın. 1 veya 2 saat boyunca bu şekilde bekleyin.

Hatta bu sırada kumaşların üzerine sıcak su torbası koyabilirsiniz. Daha sonra kumaşları vücudunuzdan alın ve ılık bir su ile duş yapın. Bu uygulamayı bir ay boyunca haftada 2 kez tekrarlayın.

Kekik

Kekik akciğerlerin temizlenmesi için karvakrol ve terpenler gibi bileşikler açısından zengindir. Kekik, akciğerlerde iltihaplanma ve tıkanıklığını azaltmaya yardımcı ve genizdeki hava akımı ve solunum yollarını iyileştirir.

Astım ya da diğer solunum problemleri olan kişiler günde 2 bardak kekik çayı içebilir. Yaklaşık 5 dakika sıcak suda taze veya kurutulmuş kekiki bekletin. Sonra bu suyu için. İsterseniz içine birkaç damla kekik yağı da koyabilirsiniz.

Meyan

Ciğerlerini temizlemenin bir başka yolu da meyandır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle bronşiyal tüplerin iltihabını azaltır. Ayrıca, antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle boğaz ağrısı, kuru öksürük ya da hafif akciğer enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.

Solunum ya da akciğer problemleri olanlar günde 2 veya 3 kez meyan kökü çayı içebilirler. Sıcak suyun içine yarım çay kaşığı meyan kökü tozu ekleyin. 10 dakika bekletin ve için.

Not: Bu bitki hamile kadınlar, bebekler, diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya düşük potasyum düzeyine sahip kişiler için uygun olmayabilir.

Zencefil

Akciğerler detoksunda zencefil kullanabilirsiniz. Akciğerlere hava geçişlerinde bulunan kirleticileri ortadan kaldırır. Aynı zamanda kan dolaşımını da arttırır.

Yapılan araştırmaya göre, zencefil akciğer kanserini önlemede de faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Akciğerleri güçlendirmek için günde 2 veya 3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Bir fincan suyun içine bir tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil koyun. 10 dakika kaynatın. Süzün ve için. İsterseniz içine bal da ilave edebilirsiniz.

Not: Kalp veya yüksek tansiyon ilacı alan kişiler zencefil kullanımında aşırıya kaçmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here