Zerdeçal çok güçlü faydaları olan ve mutlaka hayatınızda olması gereken bir besin. Dünya genelinde binlerce araştırma yapılıp bu kadar faydalı olduğundan bahsedilen bitki sayısı parmakların sayısını geçmez herhalde.

Evde Zerdeçal Nasıl Yetiştirilir?

Zerdeçalı öne çıkaran birçok özelliği var. Bunların en önemlilerinden biri tedavi özelliği olmasıdır. Bakterilere karşı çok güçlü bir yok edici özelliği olan zerdeçal antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Zerdeçal Ekimi ve İşlemler

Öncelikle zerdeçal köküne ihtiyacınız var aktarlardan temin edebilirsiniz. Kökü temin ettiniz sonrasında kök zencefili parçalara ayırın, elinizle bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Saksı tercihi önemli, gelişi güzel almak yerine saksı derin olsun. Sonrasında organik toprak ilave edin. Ve parçaladığınız kökleri tomurcuklar dışarı bakacak şekilde yerleştirin. Tam üstüne değil biraz gömülü olsun.

Akabinde saksıyı sulayın. Sulama rutini devamın nasıl olmalı diyenlere, zerdeçal suyu sevdiğinden düzenli olarak sulama işlemi yapılmalı. Toprak nemli olsun ve çok sıcak olmamak kaydıyla kuru bir ortamda barındırın. İki günde bir sulayabilirsiniz. Tabi mevsim de önemli çok soğuk bir yerde ikamet ediyorsanız sulama işlemini biraz daha geç yapabilirsiniz. Toprak nemli olsun ama su içinde kesinlikle kalmasın.

Zerdeçal Hasadı İşlemi

Zerdeçal köklerinin hazır olması için minimum 9 aya ihtiyaç vardır. Ve hasat işlemi bir kez uygulanır. Kökler büyüdüğünde saksınızdaki tüm köklerin hepsini aynı anda hasat edin.