Boyun ağrısının birçok sebebi olabilir. Bu konuda öncelikle yapmanız gereken eğer durum kronikse alanında uzman doktora görünmeniz.

Biz size birkaç egzersizden bahsedeceğiz. Bu egzersizler faydalı ama belirttiğimiz gibi güçlü bir ağrı bir süredir varsa doktora görünmelisiniz.

Boyun Ağrısını Anında Geçiren 6 Egzersiz

Bu egzersizleri her yerde kolayca yapabilirsiniz.

1. Oturup ayakları bağlayın

Bağdaş kurun. Kafanız karşıya baksın. Sağ tarafı sol el ile tutun. Sağ tarafa gerildiğini hissedene kadar başınızı sola hafifçe eğin. Diğer taraf içinde aynısını yapabilirsiniz.

Boynunuzu incitmemek için dikkatli ve nazik olmalısınız.

2. Oturur pozisyonda eller ense üstüne

Eğer çok oturan bir yapıya sahipseniz bu egzersiz size göre.

Bağdaş kurun. Eller ense üstüne doğru sonrasında birleştirin. Boynunuzun arka bölümünü tutun. Sırtınızda gerilme hissi olana kadar başınızı öne hafifçe eğin. 20-25 saniye bu pozisyonda kalmak yeterlidir.

Nazik olmayı unutmayın, ellerinizle gereksiz baskı yapmayın.

3. Sırt için öneri

Ayağa kalkın dik bir şekilde durup arkanızda kollarınızı sağ elin sol bileği tutacak şekilde ayarlayın. Sol kolunuzu çekerken kafayı sağa eğiyoruz. 20-25 saniye bu pozisyonda kalın. Sonra diğer kol için aynı hareketi yapın.

Kolunuzu çekerken dikkat gereksiz baskı yapmayınız.

4. Baş yerdeyken esneme

Baş ağrısı için de bu egzersiz tercih edilmekte. Alnınızı ve dizleriniz yere temas etsin. Bu pozisyona bir süre alışın. Sonra ellerinizi sırtta birleştirin ve olabildiğince yukarı çekin. Sonra vücut ağırlığınızı doğal bir şekilde öne verin ve nefes alın 5 saniye bu şekilde devam edin. Sonra eskiye nazikçe geri dönün.

Fazla kilo ya da tansiyon sorunu varsa bu egzersiz size göre değildir.

5. Geriye doğru boynu esnetme

Topuklarınız kalçanıza değecek şekilde ayaklarınızın üstüne oturun. Ellerinizi sırtınızın gerisinde tutun ve avuç içleri yere değsin ellerinizin. Başınızı hafifçe geriye yaslayın ve esneyin. 15-20 saniye bu pozisyonda kalın.

Bu hareket kan dolaşımı için de faydalıdır.

6. Köprü egzersizi

Bu bir yoga hareketidir. Sır üstü yatıp dizleri büküyoruz. Eller kalçanın altına koyup, kalçayı havaya kaldırın. Yapabildiğiniz kadar yapın esnemeyi hissedin. 20 saniye bu pozisyonda kalın. Sonra yavaşça başa dönün.

Bu egzersizlerin hiçbiri ham bir şekilde yapılmaz. Önce ısınmalısınız.