Ütülerde görülen yaygın sorunlardan biri kireçlenmedir. Birçok yeni nesil ütü piyasaya sürüldüyse de bu sorun hala görülebilmektedir.

Bazı yöntemleri kullanarak bu durumun önüne geçebilir ve kıyafetlerinizi koruyabilirsiniz. Yöntem konusunda doğru olanı uygulamak önemli diğer türlü ütünün işlevselliğine zarar verebilirsiniz. Ütü yaparken, ütü masasının kalitesinin de çok önemli olduğunu bilmekte fayda var. Çünkü ütüden çıkan sıcaklık ve buhar, ütü masasına ulaşarak, geri kıyafete ulaşıyor. Bunu sağlamak için, ütü masasına, ütü bezi serilmesi uygun olacaktır.

 

Ütü Nasıl Kaldırılır?

Ütüleme işiniz bittiğinde, kıyafetleri kaldırırken gösterdiğiniz özeni, ütünüze de göstermeniz gereklidir. Ütünüzün tabanını güzelce silip, temizleyip kaldırmalısınız. Kireçlenmeyi engellemek için yapılması gereken ise; ütünüzün içinde su bırakmamanızdır. Ütünüzü fişten çektikten sonra, su girişi aşağıya gelecek şekilde ters tutup, birkaç kez yavaşça sallarsanız, içindeki su boşalacaktır.

Bazı modellerde, ütü suyu boşaltma yeri de vardır. Bu işlemden sonra, su püskürtme düğmesine, birkaç kez üst üste basarak, içindeki ince hortumlarda da su kalmadığından emin olabilirsiniz.

Aynı işlemi, buhar çıkış düğmesine de uygulayarak, ütünüzün tamamen susuz kaldığından emin olunur. Ütünüzü, tabanının üzerine değil, dik koymanıza imkân sağlayan, tutma yerinin arkasındaki düzlüğün üzerine koymanız, içinde kalmışsa, suyun dibe toplanmasına ve deliklere birikerek kireç yapmasına engel olacaktır.

Ütü Yapma Sıklığı

Ütünüzü, günlük ve giyeceğiniz kıyafet için yapmak yerine, topluca yapmanız, ütünüzün sağlığı için gereklidir. Her gün yeniden ısınmasındansa, haftada bir kez ısınıp, işi bitince uygun şekilde temizlenip kaldırılması, işinizi kolaylaştıracaktır.

Ütünün ısınması, içindeki suyun bünyesindeki kirecin, ütünüze yapışmasına sebep olacaktır. Bu yüzden, sık sık ısınmasını ve kullanılmasını değil, haftalık kullanılmasını sağlayarak, kireç oluşumunu en aza indirebilirsiniz.

Ütüdeki Kireç Nasıl Giderilir?

Doğal yöntem olarak sunulan, ütünün su deposuna sirke koyma yöntemini, kesinlikle önermiyoruz. Uygulayanların başına gelen tatsız olaylar, bu yöntemin işe yaramadığı gibi, kıyafetler için de son derece zararlı olduğunu göstermiştir.

Kireçlenen ütünüzün su haznesine, 3/1 oranında kireç sökücü eklenmiş su konması ve çalıştırılması yeterlidir. Bu su içindeyken, ütünüzü tam güçle çalıştırınız ve birkaç kez de, su püskürtme ve buhar püskürtme düğmelerine basınız.

Bu işiniz bittiğinde, ütünüzün içindeki karışımı boşaltarak, temiz su ile doldurarak, yeniden işlemleri tekrarlayınız. Suyu boşaltırken, kireç çözünün kokusu geliyorsa, yeniden temiz su doldurarak, işlemleri yenileyiniz.