Diyabet, size gizlice yaklaştığı için genellikle “sessiz hastalık” olarak adlandırılır. Prediyabet ve tip 2 diyabetin öncüsü olan yüksek kan şekerinin dışa dönük semptomları yoktur.

Kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz gerekiyorsa, her zaman bir doktorla konuşabilirsiniz. Ancak diyabet teşhisine giden yolda ilerleyip ilerlemediğinizi görmek için daha az müdahaleci bir ipucu arıyorsanız, günlük içme alışkanlıklarınızı inceleyin.

Belirli içme alışkanlıklarının kan şekerinizi nasıl sağlıksız seviyelere yükseltebileceğini ve zamanla sorunlara neden olabileceğini bilmek, bu kötü içecek alışkanlıklarını daha sağlıklı olanlarla değiştirmenize yardımcı olabilir.

1. Gazlı içecekler veya tatlı çaylar

Şunu biliyorsunuz: gazlı ve diğer şekerli içecekler kan şekeriniz için kötü haber. 300.000’den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, günde bir ila iki porsiyon şekerli içecek içen kişilerin, ayda bir kereden az içenlere göre tip 2 diyabet geliştirme riskinin %26 daha fazla olduğunu buldu. Gazlı ve tatlı çay açıkça şeker yüklü olsa da, ticari içeceklere ne kadar şeker eklendiğini fark etmeyebilirsiniz.

Karbonhidratlar ve ilave şeker gramları için beslenme bilgileri etiketini okuyun. Karbonhidrat içeren her şey kan şekerinizi yükseltebilir.

Ayrıca şekerin diğer adları için içerik listesine bakın: şeker kamışı, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, bal, şurup, esmer şeker, agave nektarı, glikoz, maltoz, melas, ham şeker.Şekerli içecekleri protein ve sağlıklı yağlar içeren bir yemekle eşleştirmek kan şekeri artışını azaltabilir.