Orta çağlara kadar insanlar, terlemeyi ve detoksifikasyonu teşvik etme, ağrıyı azaltma ve kaygıyı azaltma doğal yetenekleri için ıhlamur çayı gibi ıhlamur ağacının çeşitli kısımlarını (“ıhlamur çiçeği” olarak da adlandırılır) kullandılar.

Ihlamur çayı, Tilia cinsi ağaçların (ıhlamur ağaçları da denir) yapraklarından, çiçeklerinden ve kabuğundan yapılan bir bitki çayı veya “infüzyon” dur.

Tilia cordata, Tilia vulgaris, Tilia platyphyllos ve Tilia tomentosa türlerini içeren ıhlamur ağacı ailesi Avrupa’ya özgüdür ve Bulgaristan, Romanya, eski Yugoslavya ve Türkiye gibi yerlerde ortaya çıkmıştır. Bugün Fransa ve İngiltere gibi yerlerde yetiştiriliyor.

1. Ihlamur Çayının Faydaları

İşte araştırmanın bize ıhlamur / ıhlamur çayının faydaları hakkında söyledikleri hakkında daha fazla bilgi:

Antioksidanlar ve Diğer Yararlı Bileşikleri Sağlar

Çalışmalar, ıhlamur ağaçlarında aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlığı geliştiren birçok kimyasal bileşen tanımlamıştır :

  • Kaempferol, quercetin, myricetin ve glikozitler gibi flavonoidler .
  • Alkanlar, fenolik alkoller ve esterler dahil uçucu yağlar ve sitral, sitronelal, sitronellol, öjenol, limonen, nerol ve a-pinen dahil olmak üzere terpenler.
  • Saponinler, tanenler ve tokoferol gibi diğer bileşenler.
  • Alanin, sistein, sistin, izolösin, lösin, fenilalanin ve serin dahil amino asitler .
  • Arabinoz, galaktoz, ramnoz ve diğerleri dahil olmak üzere müsilaj polisakkaritleri formundaki karbonhidratlar.

Birçok antioksidan kaynağı olmasına rağmen, araştırmalar özellikle flavonoidler, tilirosid, quercetin ve kaempferol bakımından yüksek olduğunu gösteriyor . Bu bileşiklerin hücrelere zarar verebilecek serbest radikal hasarına ve oksidatif strese karşı koruma sağladığı birçok çalışmada gösterilmiştir .

Bu kimyasalların daha fazla alınması ayrıca göz, kalp ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir ve genellikle bazı kronik hastalıkların riskini azaltabilir .