Mutfaklardan eksik etmediğimiz kekik, özellikle et yemeklerinde, salata soslarında kullandığımız lezzetli bir bitkidir.

Günümüzde kilo verme veya koruma amaçlı olarak da kekik suyu tüketilmektedir.

Kekik Çayını Deneyin!

Çayının basit bir yapımı, o kadar da rahatlatıcı etkisi vardır. Sinirleri yatıştırır, mide rahatlatır, öksürük ve gribal enfeksiyonların tedavisinde de kullanılması tavsiye edilir.

Çayı hazırlamak için; yarım ya da bir tatlı kaşığı kekiği orta boy su bardağına alın. Üzerine kaynar su dökün ve ağzı kapalı bir şekilde 8-10 dakika demlenmeye bırakın. Demlenen çayınızı süzüp içebilirsiniz. Gün içinde 2-3 bardak kekik çayını taze demleyerek, soğutmadan bekletmeden içebilirsiniz. Hamilelerin ve tansiyon hastalarının içmemesi tavsiye olunur. Onun dışında bir yan etkisi yoktur.

Ağız içinde oluşan yaralar için de kekik çay ile gargara yapmak faydalı olacaktır.

Zekanın açılmasında, sara hastalarında ve hatta alkol bağımlılığında da kekik faydalı bir bitkidir.

Kekik hem sağlıklı hem de çok lezzetli bir baharattır.

Kekik yağı, uçucu yağlar, mineraller ve faydalı fenol ve flavonoidler bakımından çok zengindir.

Antiosidan

Bir bardak kekik çayı harika tadından çok daha fazla şey içerir; antioksidanlar. Omega-3 gibi faydalı yağ asitlerinin artmasına yardımcıdır. Alzheimer hastalığından koruduğuna dair çalışmalar yapılmaktadır.

Öksürük Yatıştırır

Bir daha ki sefer grip olduğunuzda veya öksürüğünüz olduğunda bir bardak kekik çayı denemelisiniz. Maryland Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmada bronşit tedavisine yardımcı olduğu, öksürüğü rahatlattığı belirtilmiştir.

Hazımsızlığı Hafifletir

Kekik yağının antispazmotik etkisi vardır, hazmı kolaylaştırır.

Ayrıca, 2 çorba kaşığı kuru kekikle yapılan kekik çayında 3,56 mg demir vardır bu da günlük ihtiyacınızın %19,8 ini karşılar. Ayrıca K vitamini, manganez ve kalsiyum bakımından da zengindir.