Fırında yemek yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Sizin için harika bir listemiz var!

Genel olarak daha sağlıklı ve daha lezzetli yemek pişirmenin bir yolu olarak bilinen ve doğru kullanıldığında harikalar yaratan fırınlar, özellikle püf noktalarına dikkat edildiği takdirde pek çok tarifi çok daha lezzetli hale getirip akıllara kazınacaktır.

1. Fırın Kullanmanın Püf Noktaları

  • Fırında lezzetli yemekler pişirebilmek için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılacak fırını, özelliklerini ve fonksiyonlarını iyi tanımaktır.
  • Sadece kullanılacak fırın değil, aynı zamanda fırında pişirilecek besin maddesinin de cinsini, ağırlığını, hangi sıcaklıkta pişeceğini bilmek gereklidir.
  • Fırında pişirilen yiyeceklerde genel olarak yanlışa düşülen nokta, fırındaki yiyeceğin üst kısmının pişmiş olması yanılgısıdır. Yemeğin dışı çabuk pişmekte, fakat iç kısmına bu sıcaklık kısa sürede geçmemektedir. Fakat yemeği içi pişene kadar fırında bekletmek de dışının kurumasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple doğru olan, fırına konulan yiyeceği düşük sıcaklıkta uzun sürede pişirmektir.
  • Genellikle fırında pişirilecek kekler ve hamur işleri için mutlaka ön ısıtma işlemi yapılmalıdır. Ön ısıtma işleminin ardından pişecek yiyecek fırına konmalı ve yiyeceğin kabarmasının sağlandığı ilk 20 dakika boyunca fırının kapağı asla açılmamalıdır. Üst yüzeyinin piştiği gözlemlenen keklerin içinin pişip pişmediğinin algılanması için kek içerisine kürdan batırılmalı, eğer kürdan yüzeyi temiz çıkarsa kekin piştiği anlaşılmalıdır.