Kredi notu şahsın geçmiş ödemelerindeki gecikme vb. gibi durumları olup olmadığı ve borçluluk oranı gibi faktörlere göre hesaplanır. Geçmişte yapılmış olan tüm bankacılık işlemleriniz Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınır ve size özel kredi skoru oluşturulur.

Bankalar ya da kredi alma imkanı sağlayan özel finans kurumları sizin kredi onayınıza karar verirken kredi notunuzu baz alacakları için kredi notunuz çok önemlidir. Ancak kredi notunuz riskli puan aralığın içerisinde ise kredi isteğinize onay verilmeyecektir. Başvurularınızın değerlendirmesi yapılırken kredi notunuz esas alınmaktadır.

Kredi Skor Puanı 0 – 700

Kredi notu skoru 0 ile 700 arasında değerlendirilen kredi puanlamaları bize kredi riski en yüksek olan kişileri göstermektedir. Kredi başvurusu yapacak olan şahıslar bu puan aralığında ise kredi başvurusu yapmamaları kendileri için en iyisi olacaktır. Çünkü kredi skor puanınızın bu sayılar arasında olması sizin bankaların hiç birisinden kredi alamayacağınızı işaret etmektedir.

Ayrıca 0 ile 700 aralığında skor puanınız var ise düşük puan ile birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmanız ileride bu gibi işlemler yaparken önünüze engel olarak çıkması çok muhtemeldir. Öncelikle ödeme alışkanlıklarınızı ve ödeme programlarınızı gözden geçirmeniz ve alışverişlerinizde kredi kartı kullanımına yönelmeniz ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde skor puanınızın yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi Skor Puanı 700 – 1.100

Kredi skor puanı 700 ile 1.100 arasında olan kişiler, kredi skor puanı 0 ile 700 arasında olan kişilere göre daha avantajlı durumdadırlar. Buna rağmen yeterli kredi skor puanına sahip değillerdir. Kredi kullanabilmek için belgelendirebileceğiniz gelir kaynaklarınızın olması ya da devlet çalışanı olmanız gerekmektedir. Kredi başvurusunda bulunduğunuz banka sizden teminat ya da kefil isteyerek size kredi kullandırabilir.

Kredi Skor Puanı 1.100 – 1.350

Kredi notu bu skor puanları arasında olan kişiler yüksek meblağlı kredi kullanamamaktadır. Yasal olarak engelinizin olmaması ve talep ettiğiniz kredi miktarını gelirleriniz ile orantılı olacak şekilde belirlediğiniz durumda talebiniz onay alacaktır.

Kredi Skor Puanı 1.350 – 1.650

Kredi puanınız 1.350 ile 1.650 aralığında ise dilediğiniz bankadan rahatlıkla kredi alabilirsiniz. Yüksek meblağlardaki acil nakit ihtiyacınızı teminatlar ve geliriniz ile sorunsuz şekilde alabilirsiniz.

Kredi Skor Puanı 1.650 – 1.900

Kredi notu başlıkta belirtilen puanlar aralığında olanlar kredi kullanımı ile ilgili sorun yaşamayan kişilerdir. Genel olarak bankalar kredi skor puanı aralığı 1.650 ve üzeri olan müşterileri için otomatik olarak bir kredi paketi hazırlar ve bilgilendirme yapar. Bankalar kredi ürünlerindeki en uygun faiz ve vade oranlarını bu puanlar arasındaki müşterilerine sunmaktadır. İhtiyacınız olmasa bile size özel olarak sunulan avantajları değerlendirebilirsiniz.