İyi yağlar aslında kolesterol seviyelerini düşürebilir, beyin fonksiyonunu artırabilir ve tokluğu destekleyebilirken, sağlıksız yağların doldurulması kronik hastalıklara ve kilo alımına katkıda bulunabilir.

İyi bir kural, katkı maddeleri ve sağlıksız bileşenlerle dolu pompalanan yüksek oranda işlenmiş yağlardan uzak durmaktır. Rafine bitkisel yağlar, işlenmiş etler ve cips, kraker ve unlu mamuller gibi atıştırmalık yiyecekler, her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken, hastalığa neden olan, atardamar tıkanmasına neden olan trans yağlarda genellikle yüksektir.

Tersine, sağlıklı yiyecekler bulmanın anahtarı, işlenmemiş ve doğal olarak yüksek yağ içeren malzemeleri aramaktır. Avokado, tam yağlı süt ürünleri, zeytinyağı ve yağlı balık, sağlığınıza fayda sağlayabilecek sağlıklı yağlara sahip yiyeceklerden sadece birkaçıdır.

1. Doymuş Yağ ve Doymamış Yağ

Sağlıklı yağlar iki ana kategoriye ayrılabilir: doymamış yağlar ve doymuş yağ asitleri.

Peki doymuş yağ nedir? Doymuş yağ tanımı, çift bağ içermeyen yağ asitlerini içerir. Doymuş yağlı yiyecekler, tereyağı, hindistancevizi yağı ve süt ürünleri gibi malzemeleri içerir. Bir zamanlar sağlıksız ve arter tıkanıklığı olarak kabul edilmesine rağmen, giderek daha fazla araştırma, doymuş yağların ılımlı bir iyileştirici diyetin parçası olarak dahil edilebileceğini göstermiştir.

Bu arada, resmi doymamış yağ tanımı, zincir içinde en az bir çift bağ içeren her türlü yağ asidini kapsar. Bu yağlar ayrıca, içerdikleri çift bağların sayısına göre tekli doymamış yağ veya çoklu doymamış yağ olarak sınıflandırılır  . Doymamış yağlar, bitkisel yağlar, kabuklu yemişler, tohumlar ve balık gibi yiyecekleri içerebilir.

Doymuş yağların aksine, doymamış yağların faydaları uzun süredir bilinmektedir. Aslında araştırmalar, doymamış yağ asitlerinin kilo vermeyi teşvik etmeye, iltihabı azaltmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Tüm yağlar eşit üretilmez, ancak bu sağlıklı yağlar listesindekiler çok güçlüdür. Kötü kolesterolü düşürmekten ve fazla kiloları atmaya yardımcı olmaktan size parlak saçlar ve güçlü tırnaklar vermeye kadar, vücudunuz bu sağlıklı yağlardan yararlanacaktır.

Avokado

Avokado faydaları  onlar tüketebilir sağlıklı meyvelerin olduğun tek keto üst sağlıklı yağlardan biri saymıyorum o kadar çoktur. Avokado beslenmesi tekli doymamış yağlar açısından zengindir, bu da kötü olanı düşürürken iyi kolesterol seviyelerini yükseltir – çifte sorun hakkında konuşun. Avokado ayrıca serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olan  , bağışıklığı artıran ve cildiniz için yaşlanmayı geciktiren bir besin görevi gören E vitamini faydalarıyla doludur.

Ayrıca, sağlıklı proteinlerle dolu; aslında diğer meyvelerden daha fazlasına sahiptir. Hamile kadınlar için avokado, uygun büyüme ve gelişmeyi sağlamak için doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilecek önemli bir mikro besin olan en iyi folat gıdalardan biridir.

Bu avokado tariflerinden birini deneyerek diyetinize daha fazla avokado alın  . Alternatif olarak, mutfak kilerinize avokado yağı ekleyerek yemek pişirmek için kullanın. Diğer yağların yapabileceği gibi bulaşıkları alt etmeyecek hafif bir tada sahiptir ve aynı zamanda yüksek bir duman noktasına sahiptir, bu da ızgara veya kızartma için iyi çalıştığı anlamına gelir. Oda sıcaklığında sıvı kaldığı için salataların, sandviçlerin veya sebzelerin üzerine gezdirmek için lezzetli bir seçimdir.