Hayatımıza bir kolaylık olarak giren ve elimiz kolumuz olan bulaşık makinaları da zamanla bulaşığı temiz yıkamamaya veya çizmeye başlamaktadır. Bunun sebebi ise bulaşık makinasının da kirlenmesidir.

O halde bulaşık makinası nasıl temizlenir? Bulaşık makinası kirlendiği zaman hem bulaşıkları temiz yıkamaz hem de oldukça kötü bir koku yayar.

Bunun nedeni ise kullanılan suların kireçli olması ve bulaşık kalıntılarının zamanla verdiği kireçlenmedir.

Bulaşık Makinesi Temizleme Yöntemleri

Özellikle yağ ve gıda parçalarının birikmesi oldukça kötü bir kokuya neden olmaktadır. Bunlar zamanla bakteri üretimine neden olarak oldukça sağlıksız bir ortam oluşturmaktadır.

Sirke ve Kabartma Tozu İle Temizleme

Temizlikte sirke ve kabartma tozunun mucizesini bilmeyen yoktur. Hem cilt temizliği hem de makine ve kap kaşık temizliğinde oldukça etkili maddelerdir.

Bunların ikisini birlikte kullanarak çok daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Sirke ve kabartma tozu ile bulaşık makinesini nasıl temizlenir?

  • Öncelikle bulaşık makinasının filtresini çıkarıp yaklaşık 15 dakika kadar sabunlu sıcak suda bekleterek ıslatın.
  • Daha sonra bulaşık makinasının filtresini geri yerine takın ve bulaşık makinasının dibine yaklaşık 1 fincan kadar sirke dökün.
  • Sirkeyi döktükten sonra makinanın kendi kendini temizlemesi için boş olarak çalıştırın.

  • Sirke ile boş olarak çalışıp bittikten sonra bu kez de kabartma tozunu serpin ve bir kez daha boş olarak çalıştırın. Bu yöntemler ile bulaşık makinanızı tertemiz bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem makinanız daha iyi yıkar hem de makina kokusu ortadan kalkmaktadır.

Boraks İle Bulaşık Makinası Temizliği

Halk arasında kabartma tozu ile genellikle karıştırılan boraks aslında kabartma tozundan farklıdır. Boraks özellikle bulaşık makinası temizliğinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Bunun için bulaşık makinasına deterjan koyup makinanın içine de boraks serperek makinayı tekrar çalıştırın ve temizlenmesini sağlayın.

Çamaşır Suyu İle Temizlik

Çamaşır suyu bulaşık makinasında biriken kireci ve küflenmeyi eritmede oldukça etkilidir. Asidik yapısı ve güçlü içeriği ile temizlik üzerine oldukça etkilidir.

Çamaşır suyu ile bulaşık makinası nasıl temizlenir diyorsanız bunun için hem deterjan bölümüne hem de iç kısmına çamaşır suyunu serpin ve çalıştırın. Bunu düzenli olarak ayda 1 kez yaparsanız makinanız koku yapma ve tıkanmaya mahal vermeyecektir. Temizlik sonrasında çok iyi durumalı ve havalandırmanız son derece önemlidir.