Mevsim değişimi başladı ve bir süre sonra kış gelecek aslında her mevsim kullanmamız gereken zerdeçalı böyle zamanlarda es geçmemek önemli.

Büyüklerimizin pratik bir tarifi vardı. Biraz yüzümüz düşsün, grip başını göstersin. Hemen bal, zerdeçal karıştırılıp bize verirlerdi.

Güçlü bir iksir adeta hemen etkisini gösterirdi. Zerdeçal üzerine binlerce araştırma yapılıyor. Birçok faydası ortaya çıkarıldı. Eğer hala önem vermiyorsanız artık vakit kaybetmeyin.

Zerdeçal nedir?

Zerdeçal, yüksek antioksidan değere sahip ve bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir baharattır. Bu güçü sebebiyle bir anti-inflamatuvar ve artrit ve eklem sorunlarının çözümü için popülerdir. Ancak son yıllarda kanser konusunda yapılan çalışmalarda da zerdeçal üzerinde bir yoğunlaşma var. Çünkü bağışıklık sistemini o kadar güçlendiriyor ki, kanser hücrelerinin büyümeleri ve yayılmalarını engellediği gibi öldürüyor. Zerdeçal aynı zamanda antiseptiktir, maya ve parazitleride öldürür.

Beyin sağlığını da yardımcı olduğu gibi Alzheimer Hastalığı önleme konusunda da faydaları bulunduğu araştırma sonuçlarına göre ortaya çıkmıştır.

Zerdeçal, çevresel toksinleri aktivite eden ve kansere çeviren karaciğer enzimlerine izin vermez. Sigara dumanın bulunan kanserojen etkili devre dışı bıraktığı gibi, zerdeçal yağ ve şeker sindiren enzimlerinin üretimini arttırır ve safra kesesi taşlarının oluşmasını önler. Mide için de çok faydalıdır. Mide hastalıklarında ve özellikle mide asidinin üretimini ve verdiği zararları önler. Bakterilerle mücadele ettiği için mide, ağız ve diş eti iltihaplarının oluşmasını engeller.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal, cilt üzerindeki iltihap ve ağrıları azaltmak için haricen kullanılabilir. Genellikle Egzema gibi cilt üzerinde losyon veya kremlerde kullanılıyor. Zerdeçal’ın yenmesi halinde, artrit olan inflamasyonu azaltmak için yararlı olabilir. Bir yatıştırıcı olarak Zerdeçal Çayı içebilirsiniz.