PAYLAŞ

Balık mutlaka tüketmeliyiz. Omega3 gibi çok önemli faydaları olan balığın pişirme konusundaki yağ kullanımı ile ilgili tavsiyelerimize mutlaka göz atın.

Balık, vitamin ve minerallerce oldukça zengin olan bir besindir. Balık, antioksidan olmasının yanı sıra sağlığımız için çok yararlı olan omega3 asitlerini içeriğinde barındırmasıyla eşsiz bir gıdadır.

Balık Yaparken Daha Az Yağ Kullanmanın Püf Noktaları

Özellikle kış aylarında balığın en yağlı olduğu zaman sofraların vazgeçilmezi oluyor ancak yağda kızartılırken çok fazla yağ çekiyor ve hem sağlık açısından yararlı özellikleri kayboluyor hem de kalorisi artıyor.

Bu nedenle kızartma yapmak fazla yağlı olmasından dolayı genellikle çekindiğimiz bir pişirme çeşidi olsa da bazı yöntemlere dikkat ederek bunu en aza indirmek mümkün.

Balığın Yağ Çekmesi Nasıl Önlenir?

Balıkları yıkayıp iyice kuruladıktan sonra üzerine sıvı yağ sürüp unu bulayın.

Böylece balıkların daha az yağ çekmesini sağlarsınız.

Harlı Ateşte Kızartın

Balıkları kızartırken, harlı ateşte kızartın. Kısık ateşte kızarttığınız balık yağ çeker. Balık kızartırken ısı ayarı ile oynamayın. Yağın soğuması balıkların daha fazla yağ çekmesine neden olacağından balıkların aynı ısıda piştiğine dikkat edin.

Balıklar tavada aynı anda çevrilmeli ve hepsi birlikte alınmalıdır. Kızarmış balığın yanına yağı soğutmamak için yeni balıklar atılmamalı. Kızartma tavasından yağı süzdürülerek alınan balıkların peçete üzerine konulması fazla yağın çekilmesini sağlayacaktır.

Teflon Tava Kullanın!

Teflon tavalar, balığın tavaya yapışmasını önler, ayrıca balığın az yağda kızarmasına yardımcı olur. Tavayı ocağa koyduktan sonra tavanın kızmasını bekleyin. Tava ısınınca yağını dökün. Yağı yakmadan balıkları tavaya atın.

Balıkları kızarttıktan sonra tavanın yağını değiştirin, her defasında tavaya yeni yağ koyun. Kızartmalarda yanan yağ sağlık açısından zararlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here