Binlerce yıldır, fermente sebzeler ve kültürlü süt ürünleri gibi sağlık yararları için lanse edilen geleneksel yiyecekler var, ancak şu anda inanılmaz sağlık yararları ile tanınan yaygın bir iyileştirici gıda var adı ise, kemik suyu. O kadar moda ki Paleo diyetinin temelini oluşturuyor ve hatta yurtdışında kemik suyu dükkanları bile artık var!

Aslında, kemik suyu faydaları çok sayıda ve kapsamlıdır. Daha da iyi hale getirmek için, yapabileceğiniz birçok farklı türde kemik suyu (tavuk, sığır eti, balık, toz ve daha fazlası) vardır ve bunların tümü masaya yeni sağlık yararları getirir.

Bunu âkılda tutarak, kemik suyunun faydalarını bu kadar dikkate değer kılan birkaç eski sırrı sizinle paylaşıp kemik suyunun ne olduğunu sizler için açıkladık.

1. Kemik Suyu Nedir?

Tavuk çorbası sadece ruha iyi gelmez. Kendinizi kötü hissettiğinizde hem doktorlar hem de anneler tarafından reçete edilmesinin bir nedeni vardır.

Tüm kemik suları – sığır eti, tavuk, balık, kuzu eti ve daha fazlası – her kültürün geleneksel diyetlerinde temel öğelerdir ve tüm kaliteli yemeklerin temelini oluşturur. Ayrıca artık Paleo diyetinde ve keto diyetinde de temel bir ürün. Bunun nedeni, kemik sularının besin açısından yoğun, sindirimi kolay, lezzet açısından zengin olması ve iyileşmeyi hızlandırmasıdır.

Kemik suyu, atalarımızın bir hayvanın her parçasını kullanma yoluydu. Doğrudan yiyemeyeceğiniz kemikler ve kemik iliği, deri ve ayaklar, tendonlar ve bağlar kaynatılarak birkaç gün içinde kaynatılabilir. Bu kaynama, kemiklerin ve bağların sağlığınızı değiştirme gücüne sahip olan kollajen, prolin, glisin ve glutamin gibi iyileştirici bileşikler salmasına neden olur.

Weston A.Fiyat Vakfı’ndan beslenme araştırmacıları Sally Fallon ve Kaayla Daniel, kemik sularının vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller içerdiğini açıklıyor:

  • kalsiyum
  • magnezyum
  • fosfor
  • silikon
  • kükürt
  • ve diğerleri

Enflamasyonu, artriti ve eklem ağrısını azaltmak için pahalı takviyeler olarak satılan bileşikler olan kondroitin sülfat ve glukozamin içerirler.