Eğer ülser ağrısı yaşıyorsanız, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak bir çok doğal çözümden bir veya bir kaçını denemeyi düşünebilirsiniz. Soğandan çaya kadar geniş bir yelpazeye sahip bu doğal çözümlerle ülser ağrısından kurtulabilirsiniz.

Photo by JESHOOTS.com from Pexels

Soğan

Soğanları stoklayın! Soğan gaz yapabilir ancak gastrit riskini arttıran ve zamanla mide kanserine bile yol açabilen, ülsere de neden olan bakterilerin büyümesini önlerler. Salata ve sandviçlere dilimlenmiş soğan ekleyin veya kızartmalar, fajitalar ve makarnalara koyun. Midenizi rahatsız edebilecek kızartmalardan kaçının.

Yoğurt

Yoğurtların çoğu kötü bekterileri iyi bakterlerle dengeleyecek sindirime faydalı kültürlere sahiptir. Antibiyotik kullanıyorsanız bu yoğurtlar özellikle faydalı olabilir. İlaçlarınızın vücuttan attığı iyi bakterileri yenileyerek ishali önlerler.

Hint Yağı Esansı

Hint yağı, ülser ağrısını hafifleten, inflamasyonu azaltan, ağrıları hafifleten ve cilt altındaki dokuları iyileştirebilen çok özel bir yağdır. Hint yağını önce bir havluya yedirerek karnınıza kompres yaparak kullanabilirsiniz. Havluya yağı yedirdikten sonra ekstra sıvıyı çıkarmak için sıkın ve damlayıp başka yerlere dökülmesini önleyin. Havluyu ağrıyan bölgenizle örtüm basınç yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Lahana

En berrak sebze olmasa da lahana inanılmaz bir ülser iyileştirme yeteneklerine sahiptir. Mide ve bağırsak astarını korumaya ve ülsere neden olan bakterileri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Her gün iki bardak çiğ lahana yiyebilirsiniz. Veya süper güçlü bir meyve suyu yapabilirsiniz. Günde dört bardak alhana suyunun bir haftadan kısa bir sürede peptik üleri iyileştirdiği görülmüştür. Optimal ülser tedavisi için taze yeşil lahana seçin.

Aleo Vera Suyu

Güneş yanığı ve diğer cilt problemleri için aloe vera jeli kullanabilirsiniz, ancak bitkinin suyunun iltihaplı mide astarında da yatıştırıcı sihrini çalıştırabileceğini biliyor muydunuz? Her yemekten önce ve geceleri birkaç yudum için. Aloe suyu ülser ağrısını hafifletir ve iyileşmeye yardımcı olur.

Sarımsak

Sarımsak, dünyanın en etkili ve evrensel doğal çözümlerinden biridir ve mide ülserini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir! Güçlü tadına dayanabiliyorsanız, bağırsaklarınızdaki H. pylori bakterilerinin seviyelerini kontrol etmek için her gün iki diş çiğ sarımsak yiyin. Ayrıca taze sarımsakları doğrayabilir ve iki yemek kaşığı çiğ, işlenmemiş bal ekleyebilirsiniz. Balın faydaları tat ile sınırlı değildir: Antibakteriyel gücü ile bağırsaklarınızdaki kötü adamları iki kat daha iyi öldürürler!

Çay

Kahvenin zaten var olan ülseri tahriş edebileceğini muhtemelen biliyorsunuz. Ancak bu durum çay için geçerli değil. Aslında nane ve papatya çayı ülser ağrınızı yatıştırıp iyileşmesini tetikleyebilecek faydalara sahiptir. Çayınızı demledikten sonra ılımasını bekleyin. Çok sıcak içerseniz de ülseri tahriş edebilirsiniz. Antibakteriyel özelliği ile faydayı arttırmak için biraz bal ile karıştırın. Ayrıca eğer gastroözofageal reflünüz varsa hazımsızlık ve mide ekşimesini tetikleyebilecek ve kötüleştirebilecek nane ilavesinden uzak durun.