Fotoğraf: Daria Obymaha

Bir tava hızla ısıtıldığında veya soğutulduğunda, bazı parçalar diğerlerinden daha hızlı genişler veya büzülür. Düzensiz genişleme ve daralma, bükülmeye neden olan şeydir.

Sıcak bir tencerenin soğuk suda durulanması, aşırı ısınma veya tava ile brülörün boyutu arasındaki uyumsuzluk nedeniyle eğrilme meydana gelebilir. Tavaların bükülmesini önlemenin en iyi yolu, sıcaklıktaki hızlı değişikliklere maruz kalmaktan kaçınmaktır. Sıcak tavaları soğuk suyla durulamak, eğrilmenin önde gelen nedenidir, ancak birkaç başka neden daha vardır.

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde, yamuk tavaların en yaygın altı nedenini derinlemesine inceleyeceğim ve bunun olmasını önlemek için neler yapabileceğinizi açıklayacağım.

1. Sıcak Tavaları Soğuk Suyla Durulamak

Tavaları hala sıcakken soğuk suyla durulamak, eğrilmenin en yaygın nedenidir.

Tavalarınızı pişirdikten hemen sonra soğutmak ve temizlemek cazip gelse de, henüz sıcakken onları durulamayın veya soğuk suya bırakmayın. Bunu yapmak , bir nesnenin sıcaklığındaki hızlı bir değişime maruz kaldığında, eşit olmayan bir şekilde genişlemesine veya büzülmesine neden olan Termal Şok ile sonuçlanacaktır. Gerilme veya şok malzemeden daha güçlü olduğunda çatlamaya, deformasyona ve bükülmeye neden olur.

Günlük bir Termal Şok örneği, bir buz küpünü ılık bir bardak suya koymanızdır. Neredeyse hemen buz küpü bir patlama sesi çıkarıyor ve çatlıyor. Çatlama, buz küpünün dış tabakasının ısınması ve çekirdeğinden çok daha hızlı genişlemesi nedeniyle oluşur.

Aynı şey pişirme kaplarında da olur.

Peki Termal Şoku nasıl önleyebilir ve tavalarınızın eğrilmesini nasıl önleyebilirsiniz?

Sıcak tavanızı soğuk suyla durulamak yerine 10-15 dakika soğumaya bırakın, ardından ılık suyla yıkayın.

Şimdi ikinci nedene geçelim. Sonraki butonuna tıklayarak okumaya devam edin.