Araştırmacılar, beslenme ve vitamin aliminin meme kanserinden sağ kurtulmada kritik etkenler olduğunu bulmuştur.

Çalışmalarında, Ocak 1982 ve Haziran 1992 arasında meme kanseri teşhisi konulan ve çalışma esnasında 76’sı kanserden ölen 678 kadının beslenme alışkanlıklarını analiz etmişlerdir.

Kadınların teşhisten önceki beslenme alışkanlıklarını inceleyen araştırmacılar; beta karoten alımı diğer kadınlarınkinden yüksek olanların (günde 4,6 mg’dan yüksek) meme kanserinden ölme riskinin, beta karoten alımı düşük olanlarınkine (günde 2,2 mg’dan düşük) göre yarı yarıya düşük olduğunu bulmuşlardır.

1. Benzer sonuçlar C vitamini için de elde edilmiştir.

Günde 210 mg’dan fazla C vitamini alanların meme kanserinden ölme riski, günde 110 mg’dan az ala kişilere göre yüzde 57 daha düşüktür.

E vitamini de kadınlar tarafından çok az tüketilmiş olmasına rağmen hafif koruyucu bir etki göstermiştir. C vitamini kansere karşı muazzam etki göstermesine rağmen meme kanseri için etkisi çok daha azdır. Yine de günde 4 gr, yani günde 2 kere 2’şer gr C vitamini almanızı tavsiye ediyorum. Sarımsak da benzer özelliklere sahip olduğundan yemeklerinize günde bir ya da tercihen iki diş koymanızı tavsiye ederim.