Birçok insan elma sirkesinin faydaları olduğunu ve bir takım sağlık şikayetlerden kurtulmanıza yardımcı olacağını söylüyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların ne dediğini ve doğruluğunu kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Elma sirkesi, her evde bulunan popüler bir besin kaynağıdır. İnsanlar ise yüzyıllardır elma sirkesini yemeklerde ve tıpta kullanmışlardır. Yapılan araştırmalar elma sirkesinin anti-mikrobiyal ve antioksidan etkisi olduğunu söylüyor. Ayrıca elma sirkesi kilo vermenize yardımcı olur, kolesterolü düşürür, kan şekeri seviyesini düşürür ve diyabet semptomlarını iyileştirerek vücuda büyük faydalar sağlıyor.

Ancak bu konuda yeterince araştırma bulunmuyor ve bilim dünyasının görüşüne göre alternatif bir tedavi yöntemi olarak gösterilmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu söyleniyor.

Bu nedenle sizler için elma sirkesinin kanıtlanmış faydalarını derledik!

1. Sağlıklı besinler açısından zengindir

Elma sirkesi iki aşamada işlenir.

İlk olarak, ezilmiş elmalar mayalanır, bu şekilde şeker fermente edilir ve alkole dönüştürür. Ardından alkolü de fermente etmek için bakteri eklenir, bu şekilde sirke içindeki ana aktif bileşik olan asetik aside dönüştürür.

Asetik asit, sirkeye güçlü ekşi kokusunu ve tadını verir. Araştırmacılar bu asidin elma sirkesinin sağlığa faydalarının temelini oluşturduğunu söylüyor. Elma sirkesinin yaklaşık %5-6’sı asetik asit içerir. Organik ve filtre edilmemiş elma sirkesi ayrıca ürüne bulanık bir görünüm veren proteinler, enzimler ve dost bakterilerin bileşiminden oluşan anne adı verilen bir madde içerir.

Ayrıca net bir kanıt olmasa da bu anne adı verilen maddenin elma sirkesinin sağlığa olan birçok faydasının temelini oluşturduğunu iddia ediyor.

Elma sirkesi çok çeşitli vitamin ve mineraller içermese de az miktarda potasyum bulunur. Ayrıca bazı markalarda bir takım aminoasitler ve antioksidanlar içerir.