Yoğurt sofraların vazgeçilmezidir. Ancak her yoğurt iyi değildir. Bu sebeple yoğurt yapmak isteyenler için bazı püf noktalardan bahsedeceğiz.

Yoğurt mayalamanın püf noktalarını bilirseniz istediğiniz sonucu alırsınız.

Yoğurt Mayası Nasıl Olmalı?

Biraz yoğurt ayırın ve onu maya olarak kullanın. Süt ile yapıldığından doğal bir şekilde yapmak için biraz yoğurdu ılık sütle karıştırıp ayrı bir süte eklemektir.

Yoğurt mayaları köylerde vs. eskiden beri yapanlarda ciddi şekilde bulunur. Maya çok önemlidir, ortaya çıkacak yoğurdun kalitesini belirler. Elinizde böyle bir yoğurt mayası yoksa bile, daha önce yaptığınız ve lezzetinden emin olduğunuz yoğurttan bir kâse ayırarak, daha sonraki yoğurt için kendi mayanızı yapmış olursunuz.

Yoğurt İçin Sütün Isısı Nasıl Olmalıdır?

Yoğurt yapmak için hazırladığınız sütün, iyice kaynamış olması ve tamamen soğultulmadan ve bekletilmeden, kaynamadan sonraki ilk ısı düşüşünde kullanılması önemlidir. Kaynamış, soğumuş ve yoğurt yapmak için yeniden ısıtılmış süt, lezzetli bir yoğurt için doğru bir malzeme değildir.

Alınan sütün iyice kaynatılması, üzerindeki kaymağı alınmadan, aynı kap içinde yoğurt mayası katılması, en iyi sonucu verecektir. Kaynamış sütün içine, başparmağınızı batırdığınızda, yanmayacak (ısırmayacak şeklinde de ifade edilebilir) ısıda olması, sıcak olmaması gereklidir.

Kaynattığınız kabın içindeyken mayayı koyduğunuz sütü, birkaç battaniye ile sararak, ısının uzun süre muhafaza edilmesi ve mayalanma süresinin uzatılması, lezzetli yoğurt için gereklidir.

Yoğurt Nasıl Açılmalıdır?

Tüm işlemleri uygun şekilde yapsanız bile, açarken bazı kurallara uymazsanız, yoğurdunuz çok fazla ekşi olabilir ve kıvamı tam tutmayarak, aşırı sulanabilir.

Mayaladıktan sonra, 8-9 saat örtülü şekilde beklettiğiniz yoğurdu açarken, sadece en üstünü açabilecek kadar battaniyeyi aralayıp, kapağını açıp, battaniyeden çıkartmadan, yarım saat kadar beklemelisiniz.

Bu yoğurdun yavaş soğuması için gereklidir. Sonra, tamamen battaniyeden çıkartıp, kapağı kapalıyken 1 saat kadar bekletip, dolaba ondan sonra kaldırmalısınız.