PAYLAŞ

Kış mevsiminin gelmesiyle soğuk algınlığı ve beraberinde öksürük en sık rastlanan şikayettir. Geçmek bilmeyen kuru öksürük için ilaç eczanede değil evinizde; ananas suyu.

Ananas, enfeksiyonlara karşı savaşır ve bakterileri öldürür. Öksürük için ananas suyunun öksürük şurubundan beş kat daha etkili olduğunu ortaya koyan araştırmalar mevcut. Bir fincan ananas suyu, günlük C vitamini alımı gereksiniminin yaklaşık % 50’sini karşılar.

Öksürük için Şifa Kaynağı: Ananas Suyu

Ananas suyu ayrıca, yüksek seviyelerde manganez, sağlıklı bağ dokusu ve kemiklerin oluşmasına yardımcı olan mineraller içerir. Manganez, daha fazla kalsiyumu emmek, karbonhidratları ve yağları metabolize etmek için çalışır, ayrıca düzenli sinir fonksiyonunu arttırır.

Geçmeyen öksürüğünüz varsa ve öksürüğün nedeni sadece soğuk algınlığı ise, öksürük şurubu yerine ananas suyu için. Daha ucuzdur, zehirli kimyasallar yoktur ve soğukla mücadeleye yardımcı olacak besin maddeleri içerir.  Ananas suyu içmek boğaz ağrısını geçirmeye yardımcı olur ve balgamın kolayca atılmasına yardımcı olur.

Ananas suyunu evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Hazır alınan meyve sularında hem şeker hem de katkı maddeleri bulunur.

Öksürük için ananas suyu tarifi

1 su bardağı taze ananas suyu

1/4 fincan taze limon suyu

1 parça zencefil

1 yemek kaşığı saf bal

1/2 tatlı kaşığı acı biber

Tüm malzemeleri birleştirin ve 1/4 fincan, günde 2-3 defa alın. Öksürük geçene kadar her gün içmeye devam edin.

Ananas suyunun faydaları nelerdir?

Kan basıncını düşürür. Ananas suyu bulunan potasyum seviyesinin yüksek olması, yüksek tansiyon için mükemmel bir çözümdür.

Bir vazodilatatör olarak hareket ederek potasyum, kalp krizi ve felç riskini azaltarak hipertansiyonun azaltılmasına ve genel kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olabilir.

Hormonları düzenler. B-6 vitamini, ananas suyu içinde yüksek miktarlarda bulunur ve bu vitamin vücudun hormonlarını düzenleyen ve ruh halini geliştiren yardımcı olarak bilinir.

Depresyona ya da hormon dalgalanmasına yatkın insanlara yardımcı olabilir.

Doğurganlığı arttırır. Potasyum, C vitamini ve bir dizi B vitaminini içeren ananas suyu içindeki besinlerin zengin karışımı, hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlık ve üreme hormonlarında olumlu bir artış ile bağlantılıdır.

Sindirime yardımcı olur. Ananas suyu, güçlü bir sindirim enzimi olan bromelain’in yanında, sindirim süreçlerinin optimize edilmesine ve kabızlık belirtilerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Bu, bağırsak hareketlerini düzenlemek için sindirim sistemi ile uygun besleyici alımını sağlayabilir.

Büyümeyi yardımcıdır. Etkileyici C vitamini içeriği ile ananas suyu vücudun tüm dokularının, kaslarının, kemiklerinin ve kan damarlarının oluşturulması için gerekli olan kollajen üretimini ciddi şekilde artırabilir.

Kas fonksiyonunu geliştirir. Vücuttaki sıvı dengesini de korur, sinir uyarılarını etkinleştirir ve kas kasılmasını düzenler.

Egzersiz yapıyorsanız veya aktif bir kişiyseniz, optimum kas fonksiyonu için yüksek oranda potasyum gerekir ve ananas suyu bunu sağlayabilir.

Ananas suyu yan etkileri

Birçok faydasının bulunan ananas suyunun bazı yan etkileri de maalesef var. Bunlar arasında alerjik reaksiyonlar ve sindirim sorunları başta geliyor.

Ananas suyusunda bulunan aktif enzim olan bromelain’in aşırı miktarda tüketildiğinde ishal, mide bulantısı ve diğer gastrointestinal problemlere neden olabileceğini göstermiştir, bu nedenle ananas suyu alımını günde 1 bardakta sınırlayın.

Ananas suyundaki bazı bileşiklerin kan azaltıcı nitelikleri vardır ki kanama bozuklukları olan veya yakın gelecekte ameliyat geçiren kişiler için iyi değildir. Antikoagülan ilaç kullanıyorsanız, günlük diyetinize ananas suyu ilave etmeden önce doktorunuzla konuşun.

Çok fazla ananas suyu içmek ağızdaki mukoza zararlılarına zarar verebilir ve mukus üretimini yavaşlatabilir.

Ayrıca şeker seviyesinin yüksek olması nedeniyle diş eti iltihabı ve boşluklara neden olabilir. Ananas suyu içtikten sonra, bu potansiyel yan etkileri önlemek için suyla ağzını çalkalayın ya da dişlerinizi fırçalayın.

Ananas suyu, özellikle hamile kadınlarda düşüklere neden olabilen uterus kontraksiyonlarıyla bağlantılıdır. Ananas suyunun kalorisi ve şeker oranı yüksektir. Obezite veya diyabetik belirtilerle mücadele ediyorsanız, ananas tüketmekten kaçınabilirsiniz..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here