Düzenli maydanoz çayı içmek vücutta tümör, kist gibi şeylerin gelişmesine engelliyor. Maydanoz içerdiği apigenin bu konuda çok yardımcıdır.

Maydanoz çayı hafif tadıyla insanlara büyük bir sürpriz bulabilirsiniz. Maydanoz yaprağı çayı, vitaminler, mineraller ve diğer gerekli besinler açısından zengin olması nedeniyle çeşitli anlamda büyük faydalar sunabilmektedir.

Maydanoz çayının K vitamini miktarı olağanüstü düzeylerdendir; bunun yanı sıra C vitamini, A vitamini ve E, gibi en az altı farklı B vitaminleri içerir. Birçok önemli mineraller ile birlikte, demir, bakır, kalsiyum ve potasyum açısından da doğal bir kaynaktır.

Maydanoz tek başına bile protein ve lif sağlarken, maydanoz çayını tüketilmek için çok daha fazla sebebe sahipsiniz demektir.

Maydanoz çayının sağlığa faydaları

Kan basıncını ve kolesterolü düşürür: Maydanoz çayı, yüksek tansiyon ve kolesterolü azaltmaya yardımcı olmak için etkili ve doğal bir yolu olabilir. Bu bitkisel çay düzenli olarak alınırsa, zamanla kan basıncı düzeylerini düşürmenin yanı sıra kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklardan korunmaya da yardımcı olacaktır. Bu özel yeteneği maydanoz çayının sahip olduğu antioksidanlardan gelmektedir.

Adet söktürücü olarak çalışır: Yaprak maydanoz çayı emmenagogue olarak çalışmakta böylece adet düzensizliklerini çözmek için kadınların tedavisinde etkili hale gelmektedir. Maydanoz yaprağı çayındaki uçucu yağlar kadınlarda âdetin oluşumunu uyarabilir. Bu yağlar rahimdeki kanın akışını teşvik ederek ve genişlemeye yardımcı olarak adet döneminin başlamasını sağlamaktadır.

Kardiyovasküler sağlığı destekler: Yüksek folik asit, amino grup asit olarak adlandırılan homosistein huylu moleküller haline dönüştürerek istenmeyen etkilerini etkisiz hale getirir. Bu amino grup asit mevcut olduğu zaman yüksek kan seviyelerine gözlemlenir bu nedenle ateroskleroz, kalp vuruşu ve diyabet ile ilgili kalp hastalıkları ile bağlantılı hale gelir. Maydanoz çayının içerdiği B-12 vitamini ve beta-karoten ise kalbi korur ve LDL kolesterol seviyelerini azaltır.

Kanserden korur: Maydanoz çayındaki folik asit ve vitamin A ve C rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır. İçerdiği uçucu yağlardan biri olan myristicin, akciğerlerde tümör hücrelerinin büyümesini engelleyerek kanser karşıtı bir etki sergilemiştir. Bu bitkisel çaydaki diğer uçucu yağların da, sigara dumanı dâhil olmak üzere akciğer kanserine neden olan maddelere karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

İdrar söktürücüdür: Bu bitkisel infüzyonun içerdiği potasyumun diüretik etkileri; toksin atıkların vücuttan atılmasını sağlamakta böylece kilo yönetime yardımcı olmaktadır. Bu faydaların yanı sıra su tutma nedeniyle oluşan ödemi önler; karaciğer, böbrekler ve mesanede detoks etkisi görerek temizleme işini yapar. Bazı araştırmalar üriner enfeksiyonları ve böbrek, mesane taşlarından kurtulmak için kullanılmasını desteklemiştir.

Vücudu hastalıklardan korur: Maydanozda klorofil bol miktarda vardır. Bu mikrop, mantar ve diğer organizmaların yayılmasını engeller. Maydanozdaki klorofil bağışıklık sistemini artırmak için harekete geçen antibakteriyel ve anti mantar özelliklere sahiptir.

Ayrıca klorofilde oksijen bir parça daha yüksektir ve bu virüsleri önlemede vücuda yardımcı olur. Çevre ve hava kirliliği kalıntıları azaltmak için akciğerlere maydanoz çayı ile yardımcı olunmaktadır. Ayrıca mukus tıkanıklığı, sinüzit ve bronşiyal astımı hafifletmek için de bağışıklık sistemine destek olur.

Anemi (kansızlık) tedavine yardımcı olur: Bu etkileyici küçük bitkide büyük miktarda demir vardır. Aslında, bir bardak maydanoz çayı iç temizliği sağlarken, bir çeyrek fincan ise FDA doğrultusunda günlük ihtiyaçları karşılayabilmektedir; bu nedenle anemi tedavisi için idealdir. Ayrıca maydanoz demir emilimi için gerekli olan C vitamini de barındırmaktadır.

Kemik sağlığını destekler: K vitamini sağlıklı kemik sistemi ve güçlü kemikler üretmek için mineraller emilimini pazarlamak için vücutta gereklidir. Maydanoz ısıtıldığında yani çayı hazırlandığında içindeki K vitamini neredeyse iki katına çıkar.

Kilo vermeye yardımcı olur: Maydanoz çayının idrar söktürücü özelliği vardır, bu nedenle detoksifikasyon için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çayı içmek vücudun su tutmasını engellemeye ve toksinleri atılmasına yardımcı olmaktadır. Diüretik özellikleri insanların kilo kaybı için uyguladıkları diyetlerde maydanoz çayının yoğun olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

Maydanoz çayı tarifi

Maydanoz çayının hazırlanışı

Maydanoz çayı yapmak için taze veya kurutulmuş olarak maydanoz kullanabilirsiniz.

Bir litre kaynar su için yaklaşık 30g maydanoz yaprağı yeterli olacaktır. Bu çayı yemeklerden önce günde 3 defa 10 dakika dinlendirip ve sonra tüketelim. Eğer maydanoz kök kullanmayı seçerseniz, o zaman yarım litre su kullanmalısınız.

Maydanozu yıkayın ve sonra kurulayın: Eğer bir idrar söktürücü olarak bu çayı kullanmak istiyorsanız başka bir öneri gerekmektedir. Maydanozları doğrayıp ya da bütün bırakabilirsiniz. Suyu kaynatın ve sonra taze veya kurutulmuş maydanozun üzerine dökün. 5 ila 10 dakika bekletin. Maydanoz yaprakları bir süzgeç yardımıyla süzün ve tüketin.

Ballı, limonlu maydanoz çayı tarifi

Maydanoz çayı çok sayıda kronik hastalıklar için etkili bir çözüm haline gelmektedir. İşte evde hızlı bir şekilde yapabileceğiniz bir maydanoz çayı reçetesi.

Malzemeler:

 • 4-5 adet maydanoz
 • 3 bardak su
 • 1/2 parça limon
 • 1 çay kaşığı bal
 1. Bir kâse alın ve ona su 3 bardak ekleyin.
 2. Kısık ateşte suyu kaynatmaya başlayın.
 3. Kıyılmış maydanoz ve ½ parça limonu kaynar suya eklemek.
 4. Isı kapatın ve 5 dakika için demlemeye bırakın.
 5. Daha sonra içinden maydanoz ve limonu çıkarın.
 6. Buna 1 çay kaşığı balı ekleyin ve lezzetli maydanoz çayınızı servis edin.
 7. Sağlık sorunları için günde 1 kez içiniz.

Naneli maydanoz çayı tarifi

Malzemeler:

 • 2 litre filtrelenmiş su
 • 4 bardak maydanoz doğranmış yaprakları ve sapları
 • 1 bardak doğranmış nane yaprakları ve kökü
 • İsteğe bağlı olarak, sıkma limon ve bal

Hazırlanışı:

 1. Orta boy tencerede suyu kaynatın.
 2. Kaynadıktan sonra ocaktan alın; maydanoz ve naneyi ekleyin.
 3. Kapağını kapatın ve 10 ila 60 dakika demlenmesine izin verin.
 4. Maydanoz ve nane yapraklarını süzün.
 5. Bal ve limonu (isteğe bağlı) karıştırın.
 6. Günde 2 bardak içilir. En fazla 4 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir.

Maydanoz çayının zararları

Sahip olduğu birçok sağlık faydalarına rağmen, maydanoz çayı birkaç yan etkiye sahiptir.

Hamilelikte ve emzirme döneminde maydanoz çayı tüketimi: İlk olarak, hamile kadınların kesinlikle maydanoz çay içmemesi gerekmektedir. Bu çayın rahim bir uyarıcı olarak hareket ettiği bilinmektedir. Bu durum düşüklere yol açabilir ya da fetüsü etkileyebilir.

 

Maydanoz çayı oksalik asit içerir; bu nedenle eğer herhangi bir böbrek iltihabı probleminiz varsa maydanoz çayı tüketmemeniz tavsiye edilmektedir. Diğer yandan, bu çay böbrek taşı oluşumuna da yol açabilir.

Ayrıca, maydanoz çayını bir gün içinde fazla 5-6 bardaktan fazla içmeyin. Eğer çok fazla içersen o kadar yararlı olmayacaktır. Düzensiz kalp atışı, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, iştah kaybı, kusma ve ishal gibi belirtiler gözlemlenebilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri yaşanmışsa maydanoz çayını içmeyi durdurun ve bir doktora başvurun.

ÖNERİLER

Kullandığınız maydanoz yapraklarını tekrar kullanmayın. Taze maydanozu marketlerden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Maydanozu bir kutuda bahçenizde ya da pencerenizin kenarında kolayca yetiştirebilirsiniz. Maydanoz böyle kolayca büyüyecektir. Böylece hem çayı hazırlayabilir hem de yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

İki yıllık olan maydanoz gibi ikinci yılında sadece çiçek ve tohum olur. Maydanoz bitkisinin daha hızlı çimlenmesi için nemli toprak olması gerekir bu nedenle sık sık maydanozu suladığınızdan emin olun.