PAYLAŞ

Karbonat çok kullanışlı birçok alanda kullanılabiliyor. Ancak bu bahsedeceğimiz yerlerde karbonatı kullanmamalısınız.

Karbonatı, temizlik için kullanıyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atın. Çünkü, doğal temizlik yapacaksınız diye, onlara zarar da verebilirsiniz.

1. Alüminyum tencere

Birçok metal yüzeyi karbonat ile temizleyebilirsiniz ama alüminyum tencere temizliğinde karbonat kullanırken dikkatli olun. Hızlı ve ovalamadan kullanıp durularsanız, olabilir. Ancak tencerede uzun süre karbonatı bekletirseniz oksitlenmeye neden olabilir.

2. Antik gümüş

Gümüşleri temizlerken, karbonat ve alüminyum folyo kullanırsanız, gümüşleri parlatmak yerine kararmalarına neden olabilirsiniz. Çünkü aşındırıcıdır ve gümüşün yüzeyi mahvedebilir.

3. Altın kaplama servis parçaları

Altın çatal-bıçak takımlarınız aslında gerçek altın değildir ve kabartma tozu zımpara etkisi yaparak kolayca çizilmelerine neden olur.

4. Mermer yüzeyler

Mermer yüzeyler için sürekli karbonat kullanmak, hafif aşındırma özelliği nedeniyle bir süre sonra yüzeyde çizilmeler meydana getirebilir.

Bonus: Karbonatın Daha Önce Hiç Duymadığınız 6 Önemli Faydası

Eskiden karbonat anneannelerimiz tarafından çok kullanılıyordu. Mesela kabartma tozunun yerine karbonat kullanabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Peki ya, karbonat eskiden başka hangi amaçlar için kullanılıyordu?

Karbonat, sodyum, magnezyum, kalsiyum, amonyum, baryum çeşitlerinden oluşan Karbonik bazik tuzudur.

1- Yazın terlemeyi ve ter kokularını engeller. Karbonatı ve bir miktar sirke ile karıştırıp krem şekline getiriniz ve banyo çıkışı bu karışımı koltuk altına ya da en çok terlemeyen bölgelere hafif bir şekilde masaj yaparak uygulayınız. Bu karışımın etkisi birkaç gün sürecektir. Ve deodorant kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

2- Cildinize nefes aldırın. Cildinizin pürüzsüz olması ve nem kazanması için karbonat ve su karışımı ile yüzünüze masaj yapınız. Yumuşak ve parlak bir cilde sahip olacaksınız. Önemli not; Cildinizi çok iyi durulamayı unutmayın.

3- Ağız Bakımı için kullanın. Bembeyaz dişlere sahip olma isteyenler karbonat kullanabilir. Dişinizi fırçaladıktan sonra fırçanıza karbonat sürerek tekrar fırçalayınız. Tuz ile karıştırdığınızda dişlerinizde biriken zararlı maddeleri temizler ve ağız tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Bakterileri dezenfekte eden karbonat, ağız kanserine engel olmaktadır.

4-Daha temiz çamaşırlar için karbonat kullanınız. Çamaşırlarınızı deterjan ve bir miktar karbonat ekleyerek yıkayabilirsiniz. Böylece çamaşırlarınız hem daha beyaz olur, hem de deterjandan yüzde 50 oranında tasarruf edebilirsiniz.

5- Kötü kokuları gidermede yine karbonat kullanımı önemlidir.  Elbise dolaplarına karbonat koyarsanız kötü kokulardan kolayca arınabilirsiniz. Bunun için ağzı açık şekilde kavanozda karbonat bulundurmanız yeterli olacaktır.

6- Banyolardaki temizlikte de karbonatın önemli bir yeri vardır. Duşakabin camlarını karbonatla silip durulamanız yeterli olacaktır. Böylece duşakabinlerin camlarında kadınların korkulu rüyası olan su izleri uzun süre kalmayacaktır.

7- Mutfak tezgahını da karbonatla temizleyebilirsiniz. Mutfakta yer alan mermerleri veya fayansları limonlu karbonatla ovarak durulamanız yeterli olacaktır. Böylece hem tezgahlarınızı dezenfekte etmiş olacaksınız, hem de özellikle mermerler üzerinde kalan lekelerden kurtulacaksınız.

8- Lavabo açmak adına da karbonat kullanabilirsiniz. Tıkalı lavaboları açmak için bir su bardağı kadar karbonatı tıkalı lavaboya dökebilirsiniz. Daha sonra bir bardak da sirke ilave edebilirsiniz. En son olarak da iki litre kaynar suyu lavaboya boşaltmanız yeterli olacaktır.

9-Halılardaki kötü koku içinde karbonat iyi bir çözüm olacaktır. Bir iki avuç kadar karbonatı halının her yerine serpip 2 saat kadar bekleyiniz ve elektrik süpürgesiyle süpürünüz. Halıda kötü kokudan eser kalmamış olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here