ISTOCK/SHANE WHITE

Karbonat birçok farklı kullanım alanı var. Bazı yerlerde harika iş görürken bazı yerlerde kullanmanın istenmeyen sonuçları olabilir.

Karbonatın kullanım alanlarından biri temizlik. Anca her yerde işe yaramıyor! Nerede kullanmamanız gerekiyor, bahsettik.

Alüminyum Tencereler

Karbonat metal yüzeyler için iyi tercih ancak alüminyum için dikkatli olmak gerekir. Eğer yüzeyde kalırsa ya da iyi durulanmamış ise oksitlenme görülebilir.

Gümüşler

Yanlış kullanım sonucunda gümüşleri karartabilirsiniz. Siz en iyisi karbonatı gümüşlerden uzak tutun. Karbonatın aşındırıcı özelliği sonra çok üzebilir.

Altın kaplama Parçalar

Özel günler için saklanan altın çatal bıçak takımlar için köprüden önce son uyarı! Çünkü onlar gerçek altın değildir ve karbonat ile temizlendiğinde ortaya çıkacak çizikler sizi üzebilir.

Mermer Yüzeyler

Mermer yüzeyler için karbonat kullanmak karbonatın aşındırma özelliği olduğundan bir süre sonra yüzeyde çizilmeler meydana gelebilir.

Bonus: Karbonatın Daha Önce Hiç Duymadığınız 5 Önemli Faydası

Karbonatın kullanılmaması gereken yerlerden yukarıda bahsettik. Şimdi karbonatı kullanıldığı eskilerden günümüze harika faydalarına göz atalım.

1- Doğal Deodorant

Karbonatı sirke ile karıştırın. Banyo sonrasında bu karışımı koltuk altına nazik bir şekilde uygulayabilirsiniz. Deodorant kullanmayan kişiler için iyi bir alternatif.

2- Cilt için Faydalı

Karbonat ve su karışımını cildinize uygulayın. Cildi yumuşatır ayrıca parlak bir görünüme sahip olur. Sonrasında cildi iyi durulamak gerekir.

3- Çamaşır Yıkarken İlave Edebilirsiniz

Deterjana az bir miktar karbonat ekleyin. Çamaşırlar hem daha beyaz olur hem de deterjan kullanımından tasarruf edebilirsiniz.

4- Kötü Kokuları Giderin

Gardıroba karbonat yerleştirin. Olası kötü kokuların önüne geçmiş olursunuz. Ufak bir cam kavanoza karbonat koyun ağzı açık olsun dolaba yerleştirin.

5- Duşakabindeki Su İzlerinden Kurtulun

Duşakabin temizliğinde karbonatı kullanabilirsiniz. Camlarına uygulayın, ovalayın ve durulayın. Su izleri tamamen gidecektir.