İnsanlar her dönem farklı sebeplerden dolayı depresyona girmeye meyillidir. Bunu bazen hissedebilirsiniz bazen ise farkına bile varmazsınız.

Bu durumda sıkıntılarınız birikir ve daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Bu durumda depresyona ne iyi gelir bunun farkına varıp ona göre önlem almak gerekir.

Öncelikle depresyona girmenin sizin suçunuz olmadığını kavrayarak işe başlamalısınız. Çünkü bu sizin suçunuz değildir. Olayların sizden bağımsız gelişmesinden kaynaklanmaktadır.Bu aşamada önemli olan bunun farkında olmanız ve yardım almayı kabul etmenizdir.

Bunun için öncelikle depresyona girmenize neden olan konuyu kafanızdan uzaklaştırmaya veya çözüm yolu bulmaya çalışın. Daha sonra sizi mutlu eden şeyler ile ilgilenerek bu konuyu üzerinizden atmaya çalışın.

Eğer bu mümkün olmuyorsa profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Öncelikle konuşarak sorunun üzerinden gelmek adına bir psikolog ile çalışmak olmalıdır. Eğer psikolog gerek görürse sizi psikiyatr ile görüşmeye ve ilaçlı tedaviye yönlendirecektir.

Bu aşamada en dikkat etmeniz gereken tedaviye uyum sağlamaktır. Eğer ilaç tedavisine başlayacaksanız mutlaka hergün aynı saatte almaya özen gösterin.

Kendinize zaman ayırın. Depresyona ne iyi gelir sorunda en basit yanıt budur. Belki de sorun uzun zamandır kendinizi dinlememekten geçiyor olabilir.

Bu aşamada hayatınızı oldukça basit yaşamaya özen gösterin. Fazlalıkları bir kenara bırakın. Ancak bunu kendinizi yalnız bırakıp insanlardan soyutlamak olarak algılamayın. Fazla elektronik eşya kullanmayın. Fazla sesten uzak durun.

Uyumayı ihmal etmeyin. Ancak bunu kafanızda sorunların olduğu zamanlarda çıkış yol olarak yapmayın. Çünkü halledilmeyen bir sorunun üzerine uyumak o sorunu daha da sağlamlaştırır.

Size iyi gelen insanlar ve objeler ile uğraşın. En sevdiğiniz kahveyi yapın. Hatta bu dönemde mutfağa girip kek, pasta, börek yapmak size iyi gelecektir. Eğer çok özel bir sorun değilse mutlaka güvendiğiniz birisi ile bu sorunu paylaşın. Konuşmak her zaman rahatlatır. Özellikle bu dönemde önemli kararlar almaktan kaçının.

Bu önlemler sayesinde depresyona girdiğinizi anladığınızda önlem alabilir veya girdikten sonra depresyona ne iyi gelir bunu bilerek erkenden rahatlamanın yollarını bulabilirsiniz. Depresyon gibi basit görünen sorunlar en büyük hastalıkların habercisidir. Bu yüzden her zaman için kendinize önem verin ve dikkat edin.