Muhtemelen daha güçlü bir bağışıklık sistemi için yemeniz gereken yiyeceğin portakal veya en azından C vitamini açısından zengin başka bir yiyecek olacağını düşünüyorsunuz. Ama bu o kadar da şaşırtıcı olmaz, değil mi? Elbette, C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, ancak bir kez tüketildiğinde size daha güçlü bir bağışıklık sistemi verebilecek tek besin maddesi değildir. Peki bahsettiğimiz bu şaşırtıcı yiyecek nedir? Brezilya fındığı!

1. Peki neden?

Bunu beklemiyordunuz, değil mi? Popüler fıstık, badem ve hatta kaju ile karşılaştırıldığında, Brezilya fıstığı pek en iyi seçenek değildir. Ancak brezilya fıstığının bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrendiğinizde, bir sonraki market alışverişinizde satın almaya çok meyilli olabilirsiniz.

Brezilya fıstığı en zengin selenyum kaynaklarından biridir. Molecular Nutrition Food Research dergisine göre selenyum, vücuttaki bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir mineraldir. Bir başka Cambridge Üniversitesi araştırması da selenyumun kanser ve kardiyovasküler hastalık gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmada etkili olduğunu gösteriyor.