Sağlıklı bir kilo verme yolculuğuna başlamak veya devam etmek için çalışıyorsanız, beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz önemlidir. Düzenli hareket ve egzersiz bile, sürekli olarak kötü yiyecek seçimleriyle dengelenebilir. Ne yazık ki, süpermarketteki ürünler az yağlı, diyetli veya doğal içeriklerini övecek, ancak bazen aynı yiyecek ve içecekler ilerlemenizi rayından çıkarabilir ve süreçte kendinizi ağır hissetmenize neden olabilir. Evet, kilo verme hedeflerinizi mahveden birçok yiyecek var.

Kilo vermeyi veya sadece yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmeyi umuyorsanız, etiketin ötesine bakmanız özellikle önemlidir. Birçok ürünün ‘organik’, ‘glütensiz’, ‘doğal’ veya ‘lif açısından zengin’ olarak etiketlenmesi, bunların mutlaka iyi bir seçim oldukları anlamına gelmez. Bu, onların tanıtım yaptığını düşünmenize neden olabilir. Sağlıklı gözükseler de gerçekte, bazılarında ilave şekerler, sodyum ve hidrojene yağlar gibi birçok ekstra bileşen olabilir.

Bu “sağlıklı” yiyeceklerden bazılarının farkına vararak, kilo verme hedeflerinizi mahveden bu yiyecekler tarafından kandırılmak yerine, kendinizi enerji kazanma ve kasıtlı kilo kaybınızı koruma yoluna koyabilirsiniz. İşte tüm yemek seçenekleri için en iyi şekilde değiştirilen ve kilo vermenize ve elinizden gelenin en iyisini hissetmenize yardımcı olmak için ölçülü olarak tüketilen 5 besin.

Kilo verme hedeflerinize doğru çalışırken salatalar beyinsiz bir yemek seçeneğidir. Besleyici bir yemek için pek çok sebze, meyve ve yağsız proteini bir araya getirebilirsiniz, ancak aynı zamanda şişelenmiş salata soslarına da yükleniyorsanız, salatanızdaki tüm sağlıklı ve lezzetli öğeleri etkisiz hale getirirsiniz.

1. Salata sosları

Mağazalardan satın alınan popüler salata soslarının beslenme dağılımlarına bir göz atarsanız, bunların yalnızca soya fasulyesi veya kanola yağları içermediğini, aynı zamanda yapay tatlar, renkler ve sodyum açısından zengin koruyucularla dolu olduklarını göreceksiniz. Harvard araştırmasına göre ilave şekerler (merhaba, yüksek fruktozlu mısır şurubu) ve trans yağ da mevcut olduğu görülüyor.