Karabiber ile ilgili daha önce duymadığınız pratik ipuçlarını duymaya hazır mısınız?

Karabiber yemeklerimizin harika bir tamamlayıcı baharatıdır. Ancak tek özelliği bu değil. Bazı farklı kullanım alanları var ki çok şaşıracaksınız.

Karabiber ve Karabiber Yağının Şaşıracağınız Farklı Kullanım Alanları

 1- Renkliler için Karabiber

Renkli çamaşırlardaki en yaygın sorun zamanla rengin solmasıdır. Bu durum için pratik bir çözüm var. Renklileri makineye attıktan sonra bir çay kaşığı karabiber serpin. Parlaklık verecektir.

 2- Balgam Söktürücüdür

Taze karabiberi bir çay kaşığı kadar sıcak çaya ekleyin. Tadı güzelleştirmek için bal da ekleyebilirsiniz. Hem faydalı hem de balgam söktürücüdür.

 3- Sigaradan Kurtarır

Karabiber yağı burada  devreye giriyor. Karabiber yağı sigara isteğini azaltıyor. Yavaş bırakmak isteyenler için ideal bir çözüm.

Canınız sigara mı çekiyor karabiber yağı koklayıp sonra tekrar düşünün bakalım.

 4- Tıkalı Burun için İyi Bir Açıcı

Karabiber yağının tek faydası sigara isteğini azaltması değil. Biraz su kaynatın ve karabiber yağı ekleyin. Sonra koklayın burnunuza iyi gelecektir.

 5- Kas Gevşeticidir

Karabiber yağı ile ağrıyan kaslarınıza masaj uygulayın. Bu kan dolaşımını arttırır. Ayrıca vücut ısısını arttırır. Eğer farklı yağlar varsa onlarla da karıştırıp uygulayabilirsiniz.

 6 – Cilt bakımı için kullanın

Karabiber, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Cilt üzerindeki gözenekleri açar ve toksinleri atar. Dolaşımı hızlandırdığından bahsetmiştik. Bu cilt içinde faydalıdır.