Her insanın kendine has bir güzelliği olduğunu bilinse de sağlıklı, bakımlı ciltlere sahip olmak güzelliğinizi ön plana çıkartır. Ne yazık ki günün telaşı içerisinde kendimize haksızlık ettiğimiz çokça alışkanlığa sahibiz.

Yetişmesi gereken işler, gidilmesi gereken yerler ve daha fazlası gündem olduğunda kendimizle ilgilenmeniz kolay olmayabilir. Ancak kimi uygulamaları günlük rutininize eklemeniz nefes almanızı sağlayacaktır.

Aceleyle başkasının kozmetik malzemelerini (ruj ve rimel gibi) kullanmak gibi uygulamalar hem cilt sağlığınızı hem de düzenli bir bakım sağlamanızı tehdit eder. Bu durumlarda yapılan ihmaller son derece tehlikeli olabilir.

1. Düzenli ve doğru temizlik yapın

İnsan derisi zaman içerisinde çokça ölü deri, yağ, ter ve kir toplar. Düzenli olarak yüz yıkama gibi alışkanlıklara sahip olmamak deride biriken bu zararlı maddelerin ciltte uzun süre kalmasına neden olur. Gözeneklerinizin tıkanmasına neden olan bu organizmalar kıl dönmesi, sivilce çıkması, koyu lekeler ve kırışıklıklara neden olabilir. Bakteri ve virüslerin cildinizde uzun süre kalması ciddi ve tedavi edilmesi zor enfeksiyonlara sebep olabilir.

Vücudunuzu düzenli yıkamanın dışında vücudun ek yağ ve ter üretmesine neden olan kozmetik ve cilt bakım ürünlerini kullanmamaya özen gösterin. Kendi bakım ürünlerinizi kullanmak için somut koşullarınız el vermediğinde başkalarının bakım ürünlerini kullanmak yerine yalnızca su kullanın.

Yatmadan önce cildinizdeki kir ve makyajı temizlemeyi unutmayın. Bu alışkanlık gözeneklerinizin daha temiz kalmasını sağlar ve gece boyunca tıkanma olasılığını azaltır. Özellikle göz ve çevresinin temizliğine ayrı bir özen gösterin. Kirpikler ve çevresi çokça bakteriye ev sahipliği yapıyor olabilir.

Suyun cildinize iyi geldiği bir gerçek olsa da duş esnasında fazla kimyasal kullanmak cildinizi nemli tutmaya yarayan doğal yağlardan arındırabilir. Vücudun yalnızca bakteri bulunan bölgeleri(koltuk altı gibi) için sabun veya duş jeli kullanmak kalan bölgeleri suyla temizlemek çoğu durumda yeterli olabilir.