Havuç içerdikleriyle sağlığımızı desteleyen önemli bir besin kaynağıdır.

Balkonda dar bir alanda dahi havuç yetiştirilebilir. Uygun tohum ve havuç yardımıyla sizde deneyebilirsiniz.

Tohumları ıslatın ve gece boyunca ıslak iki pamuğun arasında tutun. Ertesi gün tohumları küçük bir kabın içinde toprağın üzerine atın. Üzerini bir santim kadar toprakla örtün. Birkaç hafta içinde maydanoza benzer yeşillikler çıkmaya başlayacaktır.

Fideler 2-3 santim boyuna geldiğinde daha geniş daha doğru daha derin bir saksıya dikin. Havuç aşağıya doğru büyüyecektir.Birkaç santim arayla aynı saksı içine istediğiniz kadar havucu dikebilirsiniz. Havuçlar yıl boyunca yetiştirilebilir ve çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Çok hızlı büyüdükleri için de çocuklarınızla vakit geçirebileceğiniz eğlenceli bir aktivite olabilir.

Havuç, drenajla toprakları sever. Su içinde kalmaktan hoşlanmaz. Ayrıca güneş ışığı da havuç için olmazsa olmazdır. Çok güneş almayan bir yerdeyseniz yine havuç yetiştirebilirsiniz ancak büyümesi çok hızlı olmaz. Eğer evinizdeki havucu fide yapmak istiyorsanız o zaman dip kesmini bıçakla kesin ve suyun içine oturtun. Birkaç gün içinde filizlenme başlayacaktır. Filizlenen havcunu saksıya yerleştirin ve büyümesini bekleyin. Ancak bu şekilde oluşan havuçlar biraz şekilsiz oluyor belirtelim.

Haftada bir veya iki defa olacak şekilde azar azar sulayın. Suya az miktarda sıvı gübre eklemeyi unutmayın. Böylece güçlü ve sağlıklı bir şekilde gelişebilirler. Havuç yaklaşık bir ay içinde olgunlaşır. Yeşillikleri 10 santime ulaştığında havuç ta olgunlaşmış demektir.