Alışveriş yaparken hazır yiyeceklerin paketlerine baktığımız zaman aldığınızın ürünün bozulmaması için içinde bazı katkı maddelerinin bulunduğunu görürsünüz.

Ancak bu maddelerinin ne olduğunu ve ne gibi zararlar verdiğini bilmeyiz.

Başta Amerika’da olmak üzere yasaklanan ancak yine de kullanılan en zararlı gıda katkı maddelerini sıraladık. Uzmanlar “aldığınız ürünlerde bu katkı maddeleri varsa almayın” diye uyarıyor.

Karboksimetil selüloz (CMC),

CMC çeşitli gıda ürünlerinin tazeliğini koruması için kullanılan bir selüloz sakızıdır. Genellikle dondurma, unlu mamuller, dondurulmuş tatlılar, salata sosları, işlenmiş peynir ve peynir ürünlerinde, şekerler, şeker kaplı ürünler, jelatinli tatlılar ve hatta bebek mamalarında da kullanılıyor. İnsanların sindirim sistemleri tarafından emilmiyor. Son yapılan araştırmalara göre, insanların bağırsak mikroplarını olumsuz yönde etkiliyor.

Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalarda Karboksimetil selüloz’un bağırsaklarda ihtihaba neden olduğunu göstermiştir. Karboksimetil selüloz, insanlarda obezite ve metabolik sendrom ile diyabetin habercisi olduğu ortaya çıkmıştır. Duyarlı kişilerde ise kolit gelişimine neden olmaktadır.

Polisorbat 80 (P80)

Polisorbat 80, kıvam arttırıcı, köpük önleyici, stabilizatör, sentetik tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Polisorbat 80’de CMC gibi benzer etkiler göstermektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır.

Çok tüketilmesi halinde kolit’in yanısıra bağırsak ihtihabına, obezite ve metabolik sendrom gelişimine neden olmaktadır. Kemirgenlerde de aynı sonuçları vermiştir.

Yüksek fruktoz mısır şurubu (HFCS)

HFCS mısır şurubu üretmek için mısır, enzimatik ve endüstriyel reaksiyona sokulması suretiyle üretilir. Mısır şurubu glikozu değişen miktarlarda çeşitli konsantrasyonlarda fruktoz dönüştürülür.

Avrupa ülkelerinde diyet şekerlerde çok, rafine şekerlerde ise az miktarda bulunmaktadır. 70’li yıllarda ucuz tatlandırıcı olarak tanıtılmıştır. Ardından gıda endüstrisinden geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. İnsanları yoğun bir enerji vermektedir.

Yapay Tatlandırıcılar (NAS)

Yiyecek ve içeceklerin kalorisini azaltmak için kullanılıyor. Diyet ürünlerin hemen hemen hepsinden bulunmaktadır. Şekere muadil olarak sunulmuştur. Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalarda, yapay tatlandırıcıların şekerden bir farkının olmadığını gösterdi.

NAS kullanan kişilerde metabolik bozulmaların ve obezitenin daha fazla olduğu araştırma sonuçlarında ortaya çıktı. NAS’ın zararları ve yararları üzerine araştırmalar tüm dünyada devam ediyor.

Bisfenol A (BPA)

BPA yiyecek ve içeceklerin uzun ömürlü olmasını sağlayan endüstriyel bir kimyasal maddedir. Bu madde sayesinde ürünler bozulmadan uzun yollardan ve uzun sürelerde sizlere ulaşıyor. Ancak yapılan araştırmalara göre, BPA bulunan ürünlerin tüketilmesi halinde ceninlerin beyinlerinde zarara yol açtığı düşünülmektedir.

Bu durumda sakat bebeklerin dünyaya gelmesine neden olabilir. Ayrıca yapılan bir diğer araştırmaya göre, BPA bulunan yiyecekleri tüketen kişilerde kan basıncının yükseldiği de iddia edilmektedir.