Alışveriş yaparken hazır yiyeceklerin paketlerine baktığımız zaman aldığınızın ürünün bozulmaması için içinde bazı katkı maddelerinin bulunduğunu görürsünüz.

Ancak bu maddelerinin ne olduğunu ve ne gibi zararlar verdiğini bilmeyiz.

Başta Amerika’da olmak üzere yasaklanan ancak yine de kullanılan en zararlı gıda katkı maddelerini sıraladık. Uzmanlar “aldığınız ürünlerde bu katkı maddeleri varsa almayın” diye uyarıyor.

1. Karboksimetil selüloz (CMC)

CMC çeşitli gıda ürünlerinin tazeliğini koruması için kullanılan bir selüloz sakızıdır. Genellikle dondurma, unlu mamuller, dondurulmuş tatlılar, salata sosları, işlenmiş peynir ve peynir ürünlerinde, şekerler, şeker kaplı ürünler, jelatinli tatlılar ve hatta bebek mamalarında da kullanılıyor. İnsanların sindirim sistemleri tarafından emilmiyor. Son yapılan araştırmalara göre, insanların bağırsak mikroplarını olumsuz yönde etkiliyor.

Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalarda Karboksimetil selüloz’un bağırsaklarda ihtihaba neden olduğunu göstermiştir. Karboksimetil selüloz, insanlarda obezite ve metabolik sendrom ile diyabetin habercisi olduğu ortaya çıkmıştır. Duyarlı kişilerde ise kolit gelişimine neden olmaktadır.