Sarımsak kanser ilişkisi arasında bir dizi araştırma yapılıyor.

Faydalı mı koruyucu özelliği var mı sonuçlar neler genel bir değerlendirme ile son duruma bakalım.

Şunu net ifade edebiliriz ki sarımsak koruyucu güçlü bir besin kaynağı. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü sarımsağı anti-kanser besin olarak kabul etmiş durumda.

1. Sarımsak Kansere İyi Geliyor mu?

Sarımsağın bileşimindeki maddelerin çoğunda anti-kanser özellikler olduğu savunuluyor. Fakat bu bileşimlerin içinde en büyük rol oynayanı “alil sülfür”. Araştırmalara göre sarımsağın içindeki maddeler, vücudun kansere neden olan kimyasallardan kurtulmasına yardımcı oluyor ve kanserli hücrelerin doğal olarak ölmesine sebep oluyor (apoptoz).

Ayrıca sarımsağın bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği de kanıtlanmış; bu da kanser hücrelerinin büyümelerini engellemek ve vücudun hastalıklarla savaşması için şart. San Francisco’da yapılan bir araştırmada, sarımsağı fazla tüketenlerin (günde 8-12 diş) Pankreas kanseri riskini yüzde 54 azalttığı savunuluyor.

Ayrıca aynı araştırmaya göre, sarımsak tüketiminin meme kanserine yakalanma oranını da düşürdüğü savunuluyor. İlk bakışta 8 diş sarımsak size fazla gelebilir ama yemek pişirdiğinizde ve sarımsağı doğru pişirdiğiniz taktirde bu esasında hiç de ulaşılması zor bir rakam değil.