Dünya genelinde obezite hızla artmaktadır. Aşırı kiloların en büyük zararı sağlığımızı olumsuz yönde etkilemesidir. Bunlara ek olarak fiziksel görüntümüzü de olumsuz etkiler. Birçok hastalığın başlamasına neden obezite, her yaş grubunda görülebilmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak için ilk iş bir diyetisyenle çalışmak ve bolca spor yapmaktır. Bu önemli süreçte bitki çayları da zayıflamanıza yardım edebilir. Peki, zayıflamaya yardımcı olan bitki çayları hangileridir?

Yeşil Çay

Zayıflamak için sıklıkla tüketilen bitki çaylarının başında yeşil çay gelmektedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizma hızlandırıcı olan yeşil çay, yağ yakımını da yüksek oranda arttırmaktadır. 

Sağlıklı zayıflamaya yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda vücut sağlığına da katkı da bulunmaktadır. Fakat her bitki çayı gibi yeşil çay da belirli ölçüde tüketilmelidir. Çarpıntı sorunu olan kişilerin yeşil çaydan uzak durmaları gerekmektedir.

Yaban Mersini Çayı

Sağlıklı zayıflamaya yardımcı çaylardan bir diğeri de yaban mersini çayıdır. Yaban mersini çayının en büyük özelliği ise iştahınızı kontrol altına almaktadır. Kan şekerini dengeler ve bu sayede açlık hissiniz azalmış olur. Özellikle akşam yemeğinden 1 saat önce içilen yaban mersini çayı, iştahınızı azalmaya yardımcı olur. Yaban mersini çayı hazırlamak için 1 bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı taze yaban mersini meyvesi ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha fazla bekletirseniz çayınızda acı tat oluşur. Bu yüzden 10 dakikayı geçirmemeye çalışın.

Tarçın Çayı

Kokusu neredeyse herkes tarafından sevilen ve sıklıkla tüketilen tarçın çayı, metabolizma hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Metabolizma hızlanınca yediklerinizi daha çabuk sindirir ve kilo alma derdinden kurtulursunuz. Tarçın çayı zamanda kan şekerini dengeleyerek açlık hissinin önüne geçer. Tarçın çayının kolesterol dengeleyici olduğu da bilinmektedir.

Zencefil Çayı

Birçok kişi sağlıklı zayıflamak için zencefil çayından yararlanmaktadır. Zencefil çayı, sindirimi kolaylaştırır ve midenin rahatlamasını sağlar. Mide bulantısına da iyi gelen zencefil çayı, metabolizma hızlandırıcı etkiye de sahiptir. 

Nane Çayı

Düşük kalorisi ile zayıflamaya yardımcı olarak kullanılan nane çayı, sindirimi hızlandırma, iştah kapatıcı ve stres azaltma özellikleri ile bilinmektedir. Keskin kokusu sayesinde tokluk hissi uyandıran nane çayı, içerdiği kafein ile metabolizmayı da hızlandırmaktadır.