Pek çok çayın, özellikle de yeşil çayın bir dizi etkileyici sağlık faydası sağladığı yaygın bir bilgi haline geldi, ancak bazı bitki çaylarının (kafeinsiz olanlar) da işe yaradığını biliyor muydunuz?

Böyle bir örnek, çok çeşitli hastalıklarla savaşan mükemmel bir anti-enflamatuar içecek olarak kabul edilen rooibos çayıdır. İster inanın ister inanmayın, bazı rooibos yapraklarının yeşil çaydan daha fazla veya hatta daha fazla antioksidan içerdiği gösterilmiştir, ancak daha az kolay emilirler.

Bu çayın besin yoğunluğuna göre, cildiniz, kalbiniz ve kemikleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun rooibos’tan yararlanamayan neredeyse hiçbir kısmı yoktur. Ek olarak, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde diyabet ve obezite gibi yaygın durumlara karşı bir miktar koruma sağlayabilir.

1. Rooibos Çayı Faydaları

Anti-inflamatuar ve Antioksidan Özelliklerle Dolu

Rooibos çayının en önemli sağlık yararlarından ikisi, doğal bir anti-enflamatuar ve antioksidan görevi görme yeteneğidir. Araştırmalar , içmenin hücrelerinizi serbest radikallerin ve iltihaplanmanın neden olduğu hasarlardan koruyabileceğini öne sürüyor .

Yeşil rooibos çayı, quercetin ve aspalathin gibi antioksidanlar açısından özellikle zengindir. Laboratuvar çalışmaları, rooibos bitkisinin nothofagin, rutin, izokersitrin, orientin, izoorientin, luteolin ve diğerleri dahil olmak üzere flavonoidler içerdiğini de bulmuştur.

Quercetin, bir tanesi rooibos çayı olan birçok gıda ve bitkide bulunan anti-inflamatuar ve antioksidan bir bitki pigmentidir (flavonoid). Arterlerin sertleşmesi (ateroskleroz), yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon, diyabet, katarakt, saman nezlesi, ülserler ve daha fazlası gibi kardiyovasküler hastalıklar dahil hastalıklara karşı koruma söz konusu olduğunda yaygın kullanımları vardır.