Hem sağlıklı hem de sağlıksız seçeneklerle birçok pizza çeşidi vardır. Kendi ev yapımı pizzanızı yapıyorsanız, hamur ve soslar için taze ve sağlıklı malzemeler seçme olanağına sahipsiniz. Ancak, şehir dışındaysanız ve hızlı bir pizza zincirine uğrarsanız, sağlıksız bir pizza sipariş etme olasılığınız çok yüksektir.

Pizzanız pepperoni ve sosis gibi yüksek yağlı et soslarıyla doluysa, önerilen doymuş yağ alım sınırı olan günlük toplam kalorinin %10’unu aşmak kolaydır. Doymuş yağ içeren yiyecekler yemek kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Bu değeri azaltmak için sebzeli soslara yükleyin.

Ayrıca, pizzanız geleneksel rafine beyaz undan yapılmışsa, tok hissetmenize yardımcı olan ve sindirim sağlığı için önemli olan liflerden yoksun olabilirsiniz.

Vegan ve sağlıklı pizza

Bununla birlikte hem glütensiz, hem vegan hem de lif oranı yüksek yeni  nohutlu pizza hamuru da dahil olmak üzere daha sağlıklı pizza turtaları sunan hem bölgesel hem de ulusal birçok zincir var. Ulusal zincirlere gelince, Domino’nun hafif peynirli ve sebzeli ince hamur pizzası daha sağlıklı bir seçenek. Bazı zincirler ve oturaklı restoranlar, farklı seçenekler sunabilecek, yani rafine beyaz unu bırakıp daha fazla lif içeren bir alternatifi tercih edebilirsiniz.

Tam tahıl unuyla veya hatta karnabahar kabuğuyla yapılan bir pizza hamurları, 2020-2025 Diyet Yönergeleri’ne göre kadınların %90’ının ve erkeklerin %97’sinin yetersiz kaldığı bir besin olan yemeğinize lif eklediğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Dondurulmuş pizzaların etkisi

Bazı dondurulmuş pizzaların yanı sıra restoran pizzalarının bir başka endişesi de sodyum içeriğidir. Uzmanlar, düzenli olarak çok fazla sodyum tüketmenin yüksek tansiyon ve kalp hastalığına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Örneğin, bir dilim pepperoni pizza 700 miligrama kadar sodyum içerebilir. Ancak uzmanlar sodyum alımının günde 2.300 miligramdan fazla olmamasını tavsiye ediyor. Sodyum tüm yiyeceklerde doğal olarak bulunduğundan, günlük öğün rotasyonunuza pizza dahil edildiğinde bu değeri aşmak kolaydır.

Dikkat: Düzenli olarak dışarıda pizza yerseniz, çok fazla doymuş yağ ve sodyum alıyor ve yeterli lif almıyor olabilirsiniz, bu da kalp hastalığı riskinizi artırabilir.