Kola su gibi bir hal aldı. Her hane de restoranlarda, kafelerde her yerde var ve küçük yaşlardan itibaren herkes içiyor. Peki kolanın vücuda etkisi nedir biliyor musunuz?

Kola neden şişmanlatır? İlk 10 ve ilk 40 dakikada bakın kola vücutta kan şekerini nasıl etkiliyor?

İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararları anlattı. İşte felakete götüren kısır döngü.

Kola ile felakete götüren 60 dakika

İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kola’nın zararları hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Karatay, ‘kola içince vücudunuzda neler olduğunun farkında mısınız?’ diyerek aşağıdaki açıklamayı yaptı:

İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.

İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.

Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir. Sağlığınız için kolada uzak durmalısınız.

Kolanın Zararları 2. Bölüm

Kola tüketimi özellikle çocuklar ve gençler tarafından yoğun olarak gerçekleştirilse de reklam kampanyaları, uygun fiyatlar ve değişen alışkanlıklar neticesinde yaşı ilerlemiş kişiler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Ancak çok sevilen bu içeceğin vücudumuza verdiği zararlar da bir o kadar çok. Kolanın zararlarına dair hazırladığımız bu yazımız sayesinde kola tüketiminize bazı sınırlamalar getirmenizi sağlayacağımızı umuyoruz.

Bir litre kolada yer alan ve aşağı yukarı 400 kalori diyebileceğimiz enerji özellikle çocukluktan başlayarak şişmanlık, obezite gibi pek çok kilo rahatsızlığına sebep oluyor. Bunun yanında fast foodtüketimi ile de özdeşleşen kolanın bu tip yiyeceklerin tüketimini arttırması bu kilo problemini daha da pekiştiriyor.

Kola içildiği andan itibaren kan şekerinizi muazzam bir biçimde yükseltiyor ve vücudunuzun yağ depolama mekanizmasını aktif hale getirmesine sebep oluyor. Kan şekerindeki bu ani yükselme elbette ki ardından ani bir düşüşe yerini bırakıyor ve bu şekilde gerçekleşen dalgalanmalar öncelikle kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok alanda hastalıkların baş göstermesine sebep oluyor.

Elbette zararlı etkisi sadece kan şekeri ve şişmanlık olarak sona ermiyor. Kolanın içerisinde yer alan fosfor kemik erimesini ve kemiklerin yumuşamasını hızlandıran hormonların daha fazla salgılanmasına sebep olarak özellikle kadınlarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan olan kemik erimesinin çok daha erken yaşlarda başlamasına neden oluyor.

Kolanın içerisinde yer alan maddelerin vücudun kalsiyum emilimini azalttıkları ve buna bağlı diş sorunları, mide hastalıkları ve kas rahatsızlıklarına sebep olduğu da biliniyor. Genç yaşlardan itibaren yoğun kola tüketimine maruz kalanların aynı sigara içicileri gibi pek göz önünde olmasalar da yoğun hayati tehlikeler altında yaşadıkları sağlık ve bilim otoriteleri tarafından reddedilmeyen bir gerçek.

Masum ve tatlı, ferahlatıcı bir içecek görüntüsüyle hayatlarımıza giren kola çok farklı markalar altında satılsa da tatlarındaki fark içeriklerinin verdiği zararın pek değişmesine neden olmuyor. Şekersiz kola adı altında piyasaya sürülen farklı modellerin de şeker bazında zararı olmasa da diğer maddelerin sebep oldukları rahatsızlıklarda hala etkili oldukları biliniyor.

Elbette ki özel geceler, misafirlikler veya kutlamalar gibi nadir anlarda kola tüketimi günlük hayatınızı ve sağlığınızı pek riske atmayacaktır ancak düzenli kola tüketimine geçenlerde yukarıda saydığımız rahatsızlıkların yanında kafein bağımlılığı gibi farklı etkiler de meydana gelebiliyor ve bu kolanın tüketimini daha da arttıran bir kısır döngü halini alabiliyor.