Özellikle forma girmek istiyorsanız, gün boyunca öğünlerinizde mükemmel karbonhidrat dengesini elde etmek imkansız gelebilir. Karbonhidrat yememek vücudunuzun gün boyunca yakmak için ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi düzgün bir şekilde almasını engelleyebilir ve bu kararla birlikte gelen tüm sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız.

Karbonhidrat alımını ciddi şekilde azaltmayı seçen birçok kişi, bu kararla birlikte gelen bazı yan etkileri ilk elden deneyimledi. Vücudunuza daha az karbonhidrat koymak gün boyunca enerji seviyenizi düşürür ve vücudunuzu keto diyetini yönlendiren birincil mekanizma olan ketozise sokar. Tüm karbonhidratları kestiğinizde ağız kokusu, kabızlık, baş ağrısı, kramplar ve daha fazlasını bekleyebilirsiniz ve birçok diyet yapan kişi, kilo verirken bu semptomları sınırlamak için geçici çözümler bulmak zorunda kalmıştır.

Karbonhidratsız bir diyetin yan etkilerini araştıran herkes, bu potansiyel kısa vadeli yan etkileri görmeyi bekleyebilirken, karbonhidrattan vazgeçmenin diğer uzun vadeli ve gizli sonuçları yüzeyin hemen altında gizleniyor. Düzenli olarak karbonhidrat yemediğinizde gerçekten neler olduğunu keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Mide ağrıları ve sindirim rahatsızlığı

Diyetinizi düzgün bir şekilde dengelemeye gelince, öğünlerinizde sağlıklı miktarda lif aldığınızdan emin olmak istersiniz. American Journal of Gastroenterology’de yayınlanan bir makaleye göre, lif sadece gün boyunca kendinizi tok hissetmeniz için yeterli besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sindirime yardımcı olur ve GI yolunuzu korumaya yardımcı olur. Hiçbir karbonhidrat diyeti genellikle fasulye, meyve ve sebzelerden kaçınmaz, bu da günlük beslenme planınızda uygun seviyelerde lif almayı beklememeniz gerektiği anlamına gelir.

Sonuç olarak, karbonhidrat yememek tipik olarak lif eksikliğinden kaynaklanan mide ağrıları ve ağrıları ile el ele gider. Karbonhidrat alımınızı gerçekten sınırlamak istiyorsanız, bu şaşırtıcı yan etkiden kaçınmak için yüksek lif seviyeleri içeren bazı gıda kaynaklarını tükettiğinize emin olun.